Strona główna » Zdrowie i uroda » Dlaczego boli brzuch w menopauzie?

Dlaczego boli brzuch w menopauzie?

Dlaczego boli brzuch w menopauzie?

Menopauza oznacza naturalny koniec płodności u kobiet i może przynieść wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Związana jest z dyskomfortem w postaci bólu brzucha, który spotyka wiele kobiet. Dlaczego menopauza jest tak nieprzyjemna – przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co to jest menopauza?

Menopauza to termin określający moment w życiu kobiety, w którym przestaje ona trwale miesiączkować. Dzieje się to zazwyczaj pomiędzy 45 a 55 rokiem życia i związane jest z zanikającym funkcjami jajników, które odpowiadają za produkcję komórek jajowych, a także żeńskich hormonów tzw. reprodukcyjnych. Estrogen jest najważniejszym hormonem rozrodczym, który to odpowiada za utrzymanie i rozwój kobiecych narządów rozrodczych. Hormony produkowane przez jajniki pomagają regulować temperaturę ciała, krzepnięcie krwi i wiele innych funkcji organizmu. Wszystkie kobiety w ciągu swojego życia doświadczą menopauzy, chociaż wiek, w którym się pojawi, jest bardzo zróżnicowany. Okazuje się bowiem, że może to być nawet przed ukończeniem 40 roku życia tzw. przedwczesna menopauza i może być objawem przebytych zabiegów medycznych. Menopauza jest więc naturalnym procesem, podczas którego jajniki kobiety stopniowo produkują mniej estrogenów niż zazwyczaj to miało miejsce, a wraz z ich spadkiem przestają się pojawiać miesięczne cykle menstruacyjne. Jest to przejściowe i może trwać nawet kilka lat.

Dlaczego menopauza powoduje ból brzucha?

Podczas menopauzy poziom estrogenu u kobiety spada, zaś poziom innych hormonów może wzrosnąć. Taki stan jest przyczyną zwiększonego napięcia mięśni w brzuchu niż zwykle, czego skutkiem jest pojawienie się bólu brzucha. Istnieje wiele innych powodów, dla których pojawia się ból brzucha podczas menopauzy np. problemy trawienne obejmujące zaparcia i biegunki. Brzuch może wyglądać na powiększony z powodu utrzymujących się gazów w jelitach lub gromadzeniu się stolca. Kobiety mogą również doświadczyć ogólnego zmęczenia i mieć problem z zasypianiem. Wszystko to uważane jest jako odpowiedź układu nerwowego i endokrynologicznego, na który wpływają zmiany związane z poziomem hormonów.

Inne wspólne dolegliwości podczas menopauzy

Inne dolegliwości pojawiające się podczas menopauzy u kobiet to:

 • Wahania nastroju
 • Uderzenia gorąca
 • Bóle stawów
 • Zaburzenia snu
 • Zmiany stanu skóry i włosów
 • Częstotliwość oddawania moczu
 • Nagłe parcie na mocz i/lub nietrzymanie moczu
 • Zmniejszone libido

Porady dotyczące radzenia sobie z bólem brzucha związanym z menopauzą

W celu poradzenia sobie z bólem brzucha podczas menopauzy wypróbuj w codziennym życiu poniższe wskazówki:

 • Stosuj zrównoważoną dietę
 • Ustal codzienną rutynę ćwiczeń
 • Dużo odpoczywaj i relaksuj się
 • Rozważ leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty
 • Zgłoś się do lekarza, jeśli ból nie ustępuje oraz wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak nudności lub wymioty.

Menopauza może być trudnym czasem w życiu każdej kobiety. Taki ból brzucha jest dosyć powszechny i bardzo nieprzyjemny. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nim jest zastosowanie się do powyższych porad. Pamiętaj, że jeśli doświadczasz bólu brzucha, nie jesteś w tym sama. To minie i istnieją na szczęście sposoby, aby sobie z tym poradzić.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły