Strona główna » Zdrowie i uroda » Ból brzucha u osób starszych – najczęstsze przyczyny

Ból brzucha u osób starszych – najczęstsze przyczyny

Ból brzucha u osób starszych – najczęstsze przyczyny

Ból brzucha jest częstym problemem u starszych dorosłych, dotykając około jednej na pięć osób powyżej 65 roku życia. Ból brzucha może być spowodowany przez szeroki zakres zaburzeń. Zrozumienie różnych przyczyn bólu brzucha u starszej osoby bliskiej pomoże Ci lepiej poznać przyczynę i zapewnić ewentualnie najlepszą opiekę.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u osób starszych

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć co może się dziać u osób starszych i jak reagować w przypadku silnych bólów brzucha. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Zespół jelita drażliwego
  • Zaparcie i biegunka
  • Problemy z okrężnicą i odbytnicą
  • Zapalenie trzustki
  • Ból mięśniowo-szkieletowy

Zespół jelita drażliwego

Wielu starszych osób z bólem brzucha ma zespół jelita drażliwego (IBS). IBS jest najczęstszym zaburzeniem układu pokarmowego i charakteryzuje się bólem brzucha, skurczami, wzdęciami, gazami, biegunką lub zaparciami. IBS wpływa na jelito grube, które posiada mięśnie kurczące się i rozszerzające w celu przemieszczania złogów. U osób z IBS mięśnie te kurczą się zbyt często i zbyt mocno co może powodować ból. Dokładna przyczyna IBS nie jest znana ale uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Schorzenie to jest bardziej powszechne u kobiet niż u mężczyzn i nasila się z wiekiem. Może również występować u osób z innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów lub cukrzyca. Osoby, które chorują na IBS mogą nie mieć żadnych objawów lub mogą one występować one u nich okresowo, np. podczas bardziej stresowych okresów życia.

Zaparcia i biegunki

Osoby, u których występuje ból brzucha mogą mieć zaparcia lub biegunkę. To, czy ktoś będzie miał zaparcia lub biegunkę zależy od jego pracy jelit. U części osób niektóre z tych schorzeń mogą występować w tym samym czasie. Przyczyna często nie jest oczywista, ale jeśli osoba u której występuje silny ból brzucha nagłą utratę wagi to może to oznaczać, że problem jest dużo bardziej poważny taki jak np. zaburzenia funkcjonowania trzustki. Biegunka może prowadzić do odwodnienia – dzieje się tak dlatego gdyż organizm traci więcej płynów niż przyjmuje. Może to być tym bardziej niebezpieczne gdyż może prowadzić do spadku ciśnienia krwi co w następstwie może powodować zawroty głowy i omdlenia. Biegunka może przyczynić się do zwiększenia bólu brzucha ponieważ jest to pewnego rodzaju nieprawidłowy ruch jelit.

Zobacz też: Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Problemy z okrężnicą i odbytem

Ból brzucha u osób starszych może być również spowodowany przez problemy z okrężnicą i odbytnicą. Takie problemy mogą obejmować zapalenie, narośla zwane polipami, zapalenie uchyłków lub przepuklinę. Jeśli osoba z bólem brzucha posiada realizowane w przeszłości operacje to może mieć również blizny powodujące ból. Biegunka i utrata wagi może również zwiastować infekcję jelitową spowodowaną przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Biegunka i utrata wagi może również wystąpić, jeśli osoba chora ma problem wynikający z okrężnicy, takie jak zapalenie uchyłków. Zapalenie uchyłków występuje gdy małe woreczki lub worki (zwane uchyłkami) tworzą się w ścianie okrężnicy. Uchyłki te mogą ulegać zakażeniu lub zapaleniu.

Czytaj więcej: Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Zapalenie trzustki

Ból brzucha może być również spowodowany zapaleniem trzustki. Zapalenie trzustki bywa bardzo bolesne. Trzustka jest organem znajdującym się w pobliżu żołądka, który produkuje soki trawienne, insulinę i inne substancje. Przyczyna większości przypadków zapalenia trzustki nie jest znana, ale pewne schorzenia mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tego stanu. Należą do nich nadwaga, cukrzyca lub wysoki poziom cukru we krwi, nadmierne spożycie alkoholu, palenie, niektóre leki, urazy lub infekcje. Osoby z bólem brzucha spowodowanym zapaleniem trzustki mogą mieć ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty lub biegunkę. Ponadto mogą występować również inne objawy, w tym gorączka i utrata apetytu.

Ból mięśniowo-szkieletowy

Ból brzucha może być również spowodowany bólem mięśniowo-szkieletowym. Ból ten jest powodowany przez mięśnie znajdujące się w brzuchu. Mięśnie w naszych organizmie pełnią bardzo ważne funkcje – są to narządy, które pomagają nam się poruszać i utrzymywać postawę. Osoby z bólem brzucha spowodowanym przez ból mięśniowo-szkieletowy mogą mieć ból w górnej części brzucha lub w dolnej (miednicy). Niektóre przyczyny bólu brzucha spowodowane przez ból mięśniowo-szkieletowy obejmują przepukliny, mięśnie brzucha, które mogą być zbyt słabe lub mięśnie brzucha, które są zbyt ciasne. Przepuklina to nieprawidłowe wybrzuszenie lub kieszeń w ścianie brzucha, przez którą może wystawać struktura znajdująca się wewnątrz brzucha.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły