Strona główna » Zdrowie i uroda » Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Wraz z wiekiem nasze ciało się zmienia i tak samo zmienia się nasze trawienie. Starzenie się może mieć znaczący wpływ na zdolność organizmu do trawienia pokarmu, co prowadzi do zaparć. Częstotliwość występowania tego problemu wzrasta wraz z wiekiem, dotykając ponad 50% osób w wieku 65 lat lub starszych. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć jak dieta i styl życia mogą wpływać na ryzyko wystąpienia zaparć u osób starszych i znaleźć pomocne domowe sposoby na zaparcia u osób starszych.

Czym są zaparcia u osób starszych?

Zaparcie to stan, w którym występują trudności w oddawaniu stolca, zwykle z powodu twardego i suchego stolca. Chociaż dla osób starszych normalne jest jedno wypróżnienie 1-2 dni, ważne jest, aby pić wystarczająco dużo wody i stosować zdrową dietę mając na celu uniknięcie zaparć. Oznaki i objawy zaparć obejmują ból brzucha i skurcze, trudności w oddawaniu stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, mocne napinanie w celu wypróżnienia się, a także czasami krew w stolcu. Jeśli cierpisz na zaparcia to możesz również odczuwać tępy ból w brzuchu oraz wzdęcia.

Przycyzny zaparć u osób starszych

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do zaparć u osób starszych – mogą to być leki, niewłaściwa dieta i czynniki związane ze stylem życia.

Leki

Leki, które mogą powodować zaparcia u osób starszych to środki przeczyszczające, leki przeciwdepresyjne, przeciw chorobie Parkinsona, leki na ciśnienie krwi, obniżające poziom cholesterolu, na cukrzycę, przeciwhistaminowe, leki zwiotczające mięśnie i leki przeciw nudnościom.

Dieta

Picie niewystarczającej ilości płynów lub spożywanie zbyt małej ilości pokarmów o wysokiej zawartości błonnika może również prowadzić do zaparć. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika to produkty pełnoziarniste, fasola i warzywa, podczas gdy produkty o niskiej zawartości błonnika to najczęściej mięso, jaja i produkty mleczne. Warto przyjrzeć się swojej diecie czy jest ona wystarczająco bogata w produkty z wysoką ilością błonnika.

Styl życia

Czynniki związane ze stylem życia to najczęściej brak aktywności fizycznej i regularnych ćwiczeń oraz niewystarczająca ilość snu.

Jak zapobiegać zaparciom u osób starszych?

Wybierz odpowiednią dietę oraz spożywaj produkty bogatą w błonnik, takie jak pieczywo pełnoziarniste, dużo owoców i warzyw. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – pij 8 szklanek wody każdego dnia. Jeżeli pozwala Ci na to stan zdrowia to zacznij regularnie ćwiczyć, a jeżeli nie to zacznij systematycznie spacerować. Pomoże to zapobiec zaparciom poprzez poprawę siły mięśni.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

  • Ćwiczenie – regularne ćwiczenia takie jak chodzenie lub pływanie mogą pomóc w zapobieganiu zaparciom poprzez poprawę regularności wypróżnień,
  • Kucanie przed pójściem do toalety może pomóc w wypróżnieniu się,
  • Spożywanie produktów z dużą zawartością błonnika,
  • Herbata ziołowa – Picie herbaty ziołowej takiej jak herbata z mniszka lekarskiego lub malin,
  • Ziołowa – stosowanie ziół i dodatków takich jak siemię lniane może również pomóc w zaparciach.

Naturalne środki przeczyszczające na zaparcia u osób starszych

  • Śliwki
  • Sól Epsom
  • Melasa
  • Banany

Podsumowanie

Zaparcia to powszechny problem, który może dotknąć niemal każdego a szczególnie osoby starsze. Ryzyko wystąpienia zaparć wzrasta wraz z wiekiem z powodu wielu czynników – najpopularniejsze to zmiany diety, przyjmowane lekarstwa, i styl życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania zaparciom. Stosując powyższe rady możesz wyeliminować ten problem ze swojego życia. Możesz podzielić się tymi wskazówkami z innymi osobami, które również mają podobne problemy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły