Strona główna » Zdrowie i uroda » Co warto wiedzieć na temat endoskopów medycznych?

Co warto wiedzieć na temat endoskopów medycznych?

Co warto wiedzieć na temat endoskopów medycznych?

Odpowiadasz za zakupy sprzętu medycznego dla klinik, szpitali, gabinetów lekarskich, a może zwyczajnie interesuje Cię do czego służy endoskop medyczny? W poniższym poradniku wyjaśnimy pokrótce, czym jest endoskop, jakie choroby pozwala diagnozować, jakie rodzaje endoskopów możemy spotkać w gabinetach. Zapraszamy do lektury.

Czym jest endoskop medyczny?

Endoskop medyczny to urządzenie, które pozwala na oglądanie i badanie narządów wewnętrznych człowieka. Jest niezbędny do diagnozowania i leczenia wielu chorób i zaburzeń, które dotykają różnych układów i narządów. W dużym uproszczeniu składa się z rury lub przewodu, który jest podświetlony specjalnym źródłem światła i wyposażony w system optyczny, który rejestruje obrazy wnętrza ciała. Endoskop medyczny jest wprowadzany do ciała przez naturalne otwory, takie jak usta, nos, odbyt lub przez nacięcia chirurgiczne. Endoskop służy do wykonywania badań z oglądaniem i pobierania próbek do badań histopatologicznego. Może też służyć do wykonywania małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych, takich jak usuwanie polipów, kamieni, ciał obcych, zamykanie krwawień, rozszerzanie zwężeń.

Które układy narządy możemy diagnozować za pomocą endoskopu?

Dzięki technologii wykorzystywanej w endoskopii możemy wykryć szereg chorób, zaburzeń narządów i układów w organizmie. Wymieńmy kilka z nich:

– układ pokarmowy – choroby przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytu,

– układ oddechowy – badania nosa, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli,

– układ moczowy – badania pęcherza moczowego, cewki moczowej, nerek i moczowodów,

– układ rozrodczy – badania macicy, jajowodów, jajników, pochwy, szyjki macicy, prostaty, nasieniowodów i jąder.

– okład kostno-stawowy – endoskop medyczny służy też do badania stawów, takich jak kolano, łokieć, bark, biodro.

Jakie rodzaje endoskopów możemy spotkać w gabinetach?

Endoskopy medyczne można podzielić na cztery rodzaje, w zależności od ich budowy, zastosowania i sposobu wprowadzania do ciała. Oto one:

– endoskopy sztywne – mają sztywną rurę z kamerą i źródłem światła na końcu. Są stosowane do badania narządów, które mają prosty kształt i dostęp, np. pęcherza moczowego, stawów, jamy brzusznej, klatki piersiowej.

– endoskopy giętkie – mają giętki przewód z kamerą i źródłem światła na końcu. Są wykorzystywane do badania narządów, które mają złożoną budowę i wymagają zakręcania i zginania, np. żołądka, jelit, oskrzeli, tchawicy, przełyku.

– endoskopy kapsułkowe – to endoskopy, które mają kształt kapsułki z kamerą i źródłem światła w środku. Pomagają w badaniu jelita cienkiego, które jest trudne do osiągnięcia innymi metodami. Pacjent połyka kapsułkę, która przemieszcza się przez przewód pokarmowy i wysyła obrazy na zewnętrzny odbiornik.

– endoskopy igłowe – mają kształt igły z kamerą i źródłem światła na końcu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie dotrą wyżej wymienione np. do badania wnętrza oka, naczyń wieńcowych, zastawek serca i innych narządów. Dostęp do wnętrza narządu uzyskuje się przez nakłucie skóry lub ściany narządu.

Podsumowanie

Endoskop medyczny to fascynujące i niezastąpione urządzenie do diagnostyki i leczenia wielu chorób i zaburzeń. Dzięki nim możemy dosłownie zajrzeć do naszego wnętrza i ocenić stan wybranego narządu. Na tej podstawie można podjąć leczenie. Aż trudno w to uwierzyć, ale pierwsze urządzenia, które były pierwowzorem endoskopów, były używane prawie 200 lat temu. Od tamtego czasu przeszły one gigantyczną wręcz zmianę z korzyścią dla nas, pacjentów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły