Strona główna » Zdrowie i uroda » Czy znasz podstawowe objawy choroby POChP?

Czy znasz podstawowe objawy choroby POChP?

Czy znasz podstawowe objawy choroby POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to poważna choroba układu oddechowego, która jest jedną z najczęstszych przyczyn umieralności, inwalidztwa i życiowej niesamodzielności. Skuteczność leczenia jest bezpośrednio uzależniona od jak najwcześniejszego zdiagnozowania choroby. Każda osoba, która znajdująca się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, powinna znać podstawowe objawy choroby POChP, o których przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to nie tylko jedna z najpoważniejszych, ale też najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że choruje na nią około 380 milionów ludzi, z czego w Polsce około 2 milionów.

POChP, wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, prowadzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe i skutkuje nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może współwystępować z wieloma innymi chorobami, by wymienić tylko takie schorzenia, jak: rak płuca, rozstrzenie oskrzeli, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

To jest ważne:

POChP to choroba ogólnoustrojowa, która rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, m.in. układu sercowo-naczyniowego. Jest częstą przyczyną inwalidztwa, niesamodzielności i przedwczesnego zakończenia aktywności zawodowej. 

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka POChP 

Podstawowym czynnikiem ryzyka POChP pozostaje palenie wyrobów tytoniowych. Osoby, które palą (również biernie) lub paliły i rozstały się z nałogiem, stanowią największą grupę pacjentów, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Tym samym można napisać, że unikanie wyrobów tytoniowych stanowi kluczowy element profilaktyki POChP.

Przybywa natomiast przypadków POChP u osób, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast mieszkają w regionie charakteryzującym się niską jakością powietrza. To właśnie smog (a dokładnie tworzące go pyły zawieszone oraz toksyny) stanowi dziś jeden z najważniejszych czynników chorobowych – nie tylko POChP, ale też innych chorób układu oddechowego.

Wspomnijmy również o czynnikach, które występują w specyficznym środowisku pracy, czyli o pyłach, gazach, oparach i aerozolach wdychanych przez osoby wykonujące takie zawody, jak: górnik, hutnik, metalurg, pracownik fizyczny, operator maszyn budowlanych, rolnik, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjer czy kosmetyczka.

Oto najważniejsze objawy choroby POChP

Wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest o tyle utrudnione, że POChP może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste i niezbyt nasilone objawy.

Właśnie dlatego każda osoba, która znajduje się w grupie ryzyka choroby i ma powyżej 40 lat, powinna zwracać baczną uwagę na nawet z pozoru niegroźne symptomy. Oto cztery podstawowe objawy choroby POChP, nad którymi nie należy przechodzić do porządku dziennego:

  1. Przewlekły kaszel– jest to kaszel niemający charakteru napadowego, natomiast mogący się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, pył, substancje chemiczne w aerozolu czy dym tytoniowy.
  2. Duszność– u osób z POChP uczucie duszności może występować zarówno w trakcie i bezpośrednio po wysiłku fizycznym, jak i w fazie spoczynkowej.
  3. Odkrztuszanie plwociny– czyli wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– to grupa objawów, do których możemy zaliczyć męczliwość, pogorszenie kondycji, wolniejszą regenerację po wysiłku, brak sił, a z czasem nawet trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie sobie posiłku etc.

O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/

Gdy masz objawy choroby POChP

Jeśli obserwujesz u siebie opisane wyżej objawy, to dla własnego spokoju udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedz mu o swoich spostrzeżeniach. Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Dodajmy, że choć POChP nie można wyleczyć, to jednocześnie jest to choroba poddająca się zarówno leczeniu, jak i profilaktyce. Celem terapii jest zmniejszenie nasilenia objawów i tym samym danie choremu szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły