Strona główna » Zdrowie i uroda » Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Według badań, prawie połowa osób w wieku 65 lat i starszych, doświadczy w ciągu swojego życia co najmniej jednej ostrej biegunki. Co więcej, biegunka jest najczęstszą przyczyną odwodnienia. Nie musisz jednak żyć z biegunką jako stanem powracającym lub nawet chronicznym. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jej częstych ataków. Jeśli opiekujesz się osobą starszą, to prawdopodobnie niejednokrotnie doświadczyłeś takiej sytuacji. Nie ma znaczenia, w jakim wieku jest dana osoba, każdy od czasu do czasu dostaje biegunki i może to być bardzo niepokojące, również dla członków rodziny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz ograniczyć ryzyko i – miejmy nadzieję – powstrzymać biegunkę swojej ukochanej osoby!

Zmień swoją dietę

Jeśli stosujesz dietę o bardzo wysokiej zawartości błonnika, to jesteś w znacznie większym stopniu narażony na wystąpienie biegunki. Dzieje się tak, ponieważ błonnik zwiększa tempo wypróżnień, co z kolei może wpływać na ryzyko wystąpienia biegunki. Jeśli właśnie zacząłeś doświadczać tego stanu, możesz na jakiś czas zaprzestać spożywania pokarmów o wysokiej zawartości błonnika. Po ustąpieniu objawów można powoli ponownie wprowadzić je do codziennej diety. Należy również spróbować spożywać więcej pokarmów zawierających probiotyki. Są to żywe mikroorganizmy, które przyczyniają się do poprawy zdrowia układu pokarmowego oraz pomagają w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia biegunki. Przykładami takich produktów są np. kefir, fermentowane warzywa i kimchi.

Zobacz również: Ból brzucha u osób starszych – najczęstsze przyczyny

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Kolejną bardzo ważną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki, jest odpowiednie nawadnianie się. Zaleca się picie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie. Jednakże, u osób starszych, powinno się również wprowadzić wodę zmineralizowaną. Są to produkty, które zostały specjalnie opracowane, aby uzupełniać organizm w niezbędne witaminy i minerały. Dodatkowo warto pić domowe herbaty ziołowe. Rozcieńczony ocet jabłkowy, rozcieńczony sok z cytryny i herbata imbirowa świetnie łagodzą rozstrój żołądka i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niniejszych objawów.

Ćwicz regularnie

Jeśli jesteś starszą osobą, która regularnie ćwiczy, to prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki jest mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia pomagają poprawić zdrowie układu pokarmowego, a to z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki. Pomagają one również w utrzymaniu zdrowej wagi. Wiele osób z nadwagą jest bardziej narażonych na biegunkę, ponieważ istnieje u nich większe ryzyko wystąpienia zespołu jelita drażliwego. Kiedy ćwiczysz, zwiększasz przepływ krwi do obszaru jelit. Wspomaga to wypłukiwanie wszelkich toksyn, które mogły nagromadzić się w Twoim układzie pokarmowym. Poprawia to także system odpornościowy i zmniejsza ryzyko rozwoju IBS.

Stosuj probiotyki

Innym świetnym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia biegunki jest przyjmowanie probiotyków. Istnieje wiele różnych marek, które można kupić bez recepty. Są one także dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Suplementy probiotyczne można przyjmować codziennie lub tylko w poszczególnych sytuacjach, np. przed podróżą za granicę, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia biegunki. Jeśli opiekujesz się osobą starszą, warto mieć w domu zapas suplementów probiotycznych. Biegunka jest bowiem jednym z najczęstszych powodów, przez które osoby starsze trafiają do szpitala.

Czytaj też: Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Skonsultuj to z lekarzem

Jeśli doświadczasz częstych ataków biegunki, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o lekach na receptę. Niektóre rodzaje mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia biegunki. Zazwyczaj są to antybiotyki, leki przeciwskurczowe i przeciwbiegunkowe. Antybiotyki mogą być przepisane w celu leczenia podstawowej przyczyny. Przyjmowanie leku przeciwskurczowego może pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów biegunki i ryzyka wystąpienia odwodnienia. Lek przeciwbiegunkowy stosowany jest w leczeniu biegunki, jeśli jest ona spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły