Strona główna » Zdrowie i uroda » Przyczyny częstego oddawania moczu

Przyczyny częstego oddawania moczu

Przyczyny częstego oddawania moczu

Mocz jest produktem odpadowym organizmu, wydalanym przez nerki i uwalnianym przez pęcherz moczowy, gdy tylko się napełni. Zdrowa osoba dorosła powinna sikać od 3 do 7 razy dziennie, w zależności od ilości spożytych płynów i poziomu aktywności w ciągu dnia. Normalna częstotliwość będzie się jednak różnić w zależności od osoby, w oparciu o jej stan nawodnienia organizmu i inne czynniki. Jeśli zauważysz, że musisz oddawać mocz częściej niż zwykle, być może cierpisz na jakąś chorobę. Oto niektóre z powszechnych przyczyn częstego oddawania moczu, o których powinieneś wiedzieć.

Odwodnienie

Jedną z najczęstszych przyczyn zwiększonego oddawania moczu jest odwodnienie. Spożywanie nieodpowiedniej ilości wody może spowodować zwiększone oddawanie moczu, ponieważ organizm próbuje wypłukać toksyny przez nerki. Jest to pierwsza oznaka odwodnienia. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu zmęczenie i suchość w ustach, ciemnożółty mocz, zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, nudności i spadek ciśnienia krwi to możesz być pewny, że jesteś odwodniony. Warto wówczas nawodnić się dużą ilością wody lub innych napojów bezkofeinowych oraz pokarmów bogatych w elektrolity.

Nadmierne nawodnienie

Zbyt duża ilość płynów w organizmie może również wywołać częste oddawanie moczu. Dzieje się tak, gdy twoje nerki nie są w stanie wystarczająco szybko odfiltrować nadmiaru płynów i gromadzą się one w organizmie. Przyczynami nadmiernego nawodnienia jest nadmierne spożycie wody i stosowanie niektórych leków, takich jak diuretyki. Jest to szczególnie często spotykane u osób starszych i w ekstremalnych występujących temperaturach. U dzieci może być oznaką cukrzycy lub rzadkiego zaburzenia genetycznego zwanego zespołem Barttera. Jeśli borykasz się z częstym oddawaniem moczu w wyniku nadmiernego nawodnienia, możesz spowolnić ten proces poprzez zwiększenie spożycia elektrolitów i sodu.

Cukrzyca

Cukrzyca to poważna choroba, która może powodować częste oddawanie moczu ze względu na jego wpływ na nerki. Może również prowadzić do uszkodzenia nerek i zmniejszenia pojemności pęcherza moczowego, co powoduje, że musisz oddawać mocz częściej niż zwykle. Diabetycy mogą również zauważyć krew w moczu, co może być oznaką poważniejszego stanu zwanego nefropatią. Jeśli zauważysz, że masz potrzebę częstszego oddawania moczu niż zwykle i zmianę jego koloru, powinieneś poddać się badaniu, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Problemy z prostatą

Prostata to gruczoł u mężczyzn, który jest odpowiedzialny za produkcję płynów transportujących spermę. Chociaż nie wszyscy mężczyźni będą mieć problemy z prostatą, to jeśli wystąpią mogą one powodować częste oddawanie moczu u mężczyzn w każdym wieku. Objawami może też być lekki ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Możesz również zauważyć, że przepływ moczu jest wolniejszy. Problemy z prostatą są często leczone operacyjnie, za pomocą zmiany diety i leków. Jeśli doświadczasz tego problemu, powinieneś porozmawiać o tym koniecznie z lekarzem.

Zakażenie dróg moczowych (UTI)

Infekcje dróg moczowych są jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania moczu. UTI są spowodowane przez bakterie, które dostają się do dróg moczowych i powodują infekcję, które mogą powodować ból, pieczenie, a nawet może pojawić się krew w moczu. Jeśli masz jakikolwiek z tych objawów, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza po antybiotyki. Jeśli masz tylko silne parcie na mocz, istnieje szansa, że jest to spowodowane zwykłym nadmiernym nawodnieniem.

Niedobór mikroelementów

Niedobór mikroelementów może prowadzić do częstego oddawania moczu na różne sposoby. Twoje nerki nie będą pracować prawidłowo kiedy brakuje w organizmie wystarczającej ilości magnezu, wapnia lub potasu. Będzie to skutkować częstym oddawaniem moczu i niemożnością jego kontrolowania. Kiedy natomiast zmagasz się z brakiem witaminy C, twoje ciało nie będzie w stanie metabolizować i wypłukiwać toksyn, które będą gromadzić się w nerkach i prowadzić do częstego oddawania moczu.

Podsumowanie

Częste oddawanie moczu jest powszechnym problemem zdrowotnym, który może być spowodowany przez wiele czynników. Jeśli oddajesz mocz częściej niż zwykle, pamiętaj, aby poznać przyczyny tego stanu i zadbać o swoje zdrowie. Powinieneś monitorować, ile pijesz, a także co jesz w ciągu dnia. Jeśli pijesz dużo, ale nie jesz wystarczająco dużo, możesz być odwodniony. Jeśli pijesz dużo i nadal zbyt często oddajesz mocz, może to być oznaką choroby. Teraz, gdy jesteś już świadomy przyczyn częstego oddawania moczu, możesz lepiej zadbać o swoje zdrowie i szukać leczenia w razie potrzeby.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły