Strona główna » Zdrowie i uroda » Nietrzymanie moczu – domowe sposoby

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby

Nietrzymanie moczu dotyczy milionów ludzi na świecie i jest problemem, z którym wielu musi się zmierzyć w pewnym momencie swojego życia. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, ale najczęściej spotykanym jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się wyciekiem moczu podczas kichania, kaszlu, śmiania się lub ćwiczeń. Nietrzymanie moczu może być niezwykle kłopotliwe i frustrujące. Możesz jednak uzyskać szybką ulgę dzięki zastosowaniu poniższych wskazówek. Zapoznaj się z domowymi sposobami na problem nietrzymania moczu, a pomogą one zmniejszyć wyciek i towarzyszący temu nieprzyjemny zapach.

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to niemożność kontrolowania oddawania moczu. Istnieją różne jej rodzaje, ale najczęstszym jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które występuje wtedy, gdy pęcherz nie jest w stanie utrzymać określonej ilości moczu podczas kaszlu, kichania, czy śmiech. Ta dolegliwość jest bardzo powszechna u kobiet po urodzeniu dziecka, podczas i po menopauzie, czy przebytych operacjach. Bardziej narażone są kobiety, niż mężczyźni na nietrzymanie moczu ze względu na położenie cewki moczowej. Jednak każdą osobę może dotknąć ten problem i w każdym wieku, w tym nawet dzieci i nastolatków.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla są najlepszym sposobem na wzmocnienie mięśni miednicy i zmniejszenie problemu nietrzymania moczu. Szczególnie są polecane kobietom, które urodziły dzieci. Mogą być wykonywane w dowolnym miejscu i czasie, a polegają na skurczeniu mięśni miednicy na 10 sekund i zwolnieniu ich na kolejne 10 sekund. Wykonywanie tych ćwiczeń może zająć trochę czasu, zanim odczujesz ich ostateczne efekty, zwłaszcza u tych osób którzy zmagają się z nietrzymaniem moczu z powodu osłabionych mięśni miednicy.

Imbir i kurkuma

Imbir to indyjskie zioło, które jest stosowane w leczeniu wielu różnych schorzeń np. problemów trawiennych, z oddychaniem, skórnych, a nawet w przypadku nietrzymania moczu. Korzeń rośliny berberysu jest od wieków stosowany w medycynie ajurwedyjskiej jako środek wspomagający trawienie, łagodzący ból oraz w leczeniu wielu innych problemów zdrowotnych. Innym takim ziołem jest kurkuma, która ma właściwości przeciwzapalne i może być również stosowana w leczeniu nietrzymania moczu. Zmniejsza ona stan zapalny i skurcze mięśni pęcherza moczowego.

Suche zioła i przyprawy

Czarny pieprz, pieprz cayenne i kolendra mają właściwości moczopędne, które pomagają częściej oddawać mocz. Jest to pomocne w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, ponieważ pomaga częściej opróżniać pęcherz. Czarny pieprz i pieprz cayenne mają również właściwości przeciwzapalne, które mogą być pomocne w przypadku obrzęku pęcherza. Kolendra może również pomóc złagodzić ból spowodowany stanem zapalnym.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest doskonałym środkiem stosowanym w niwelowaniu skutków nietrzymania moczu, ponieważ może zmniejszyć kwas w moczu, co wpływa na intensywność zapachu moczu. Ma wiele również innych korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie wzdęć, przyspieszenie trawienia, czy złagodzenie bólu stawów. Soda oczyszczona może pomóc Ci osiągnąć uczucie czystości i świeżości w obrębie dróg moczowych.

Kozieradka, kolendra i koper włoski

Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, to nasiona kozieradki i kolendry mogą pomóc Ci w częstszym oddawaniu moczu, a to pomoże w regularnym opróżnianiu pęcherza, co zmniejszy ryzyko niekontrolowanego wycieku. Nasiona kopru włoskiego są również powszechnie stosowane w leczeniu nietrzymania moczu i mogą pomóc Ci w podobny sposób.

Podsumowanie

Nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne i może bardzo utrudnić codzienne życie. Ćwiczenia Kegla są najlepszym sposobem na wzmocnienie mięśni miednicy i mogą pomóc w zmniejszeniu nietrzymania moczu. Suche zioła i przyprawy, takie jak czarny pieprz, pieprz cayenne i kolendra mają właściwości moczopędne, które mogą przyczynić się do częstrzego oddawania moczu. Soda oczyszczona zmniejszy kwas znajdujący się w moczu, co może zmniejszyć intensywność jego zapachu. Korzystając z powyższych domowych sposobów leczenia nietrzymania moczu, możesz złagodzić towarzyszące temu objawy i zapewnić sobie ulgę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły