Strona główna » Zdrowie i uroda » Zapalenie prostaty – czym jest i jakie są objawy?

Zapalenie prostaty – czym jest i jakie są objawy?

Zapalenie prostaty – czym jest i jakie są objawy?

Problemy z prostatą są dosyć powszechne, bowiem dotykają wielu mężczyzn, w pewnym okresie ich życia. Niestety, nie wiemy, kiedy zaatakują oraz z jaką mocą. Dobrą wiadomością jest to, że łatwo można z tym schorzeniem walczyć za pomocą dostępnego leczenia i zmiany stylu życia. W poniższym artykule skupimy się na tym, co musisz wiedzieć o objawach zapalenia prostaty oraz jak sobie z nimi radzić. Najczęściej pojawiające się problemy z prostatą u mężczyzn to: przewlekłe zapalenie, łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) i prostatodynia (zwana również zespołem bólowym miednicy). Niezależnie od tego, na które z powyższych schorzeń cierpisz, istnieją sposoby, aby zapanować nad towarzyszącymi im objawami. Przede wszystkim jednak nie wpadać w panikę! Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć schorzenie i udzieli Ci kilku prostych wskazówek, jak radzić sobie z towarzyszącymi mu objawami.

Co to jest zapalenie prostaty?

Zapalenie prostaty to stan zapalny gruczołu krokowego. Chociaż nie jest to stan zagrażający życiu, może być bardzo bolesny i znacznie utrudniający codzienne życie. Zapalenie gruczołu krokowego może być spowodowane zakażeniem bakteryjnym, reakcją autoimmunologiczną i może być niezakaźne. Objawy i postępowanie zapalenia prostaty różnią się znacznie w zależności od konkretnej osoby.

Przewlekłe zapalenie prostaty

Przewlekłe zapalenie prostaty to uporczywa infekcja bakteryjna gruczołu krokowego, niezależna od rodzaju bakterii wywołującej to zakażenie. Jest dość trudna do leczenia i często jest oporna na antybiotyki. To jedna z najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu miednicy (zwane CP/CPPS) i zaburzeń oddawania moczu. CP/CPPS jest ogólną kategorią schorzenia, która obejmuje wiele różnych przyczyn, które wszystkie prowadzą do podobnego zestawu objawów.

Benign Prostatic Hyperplasia (BPH)

Mężczyźni z BPH (Benign Prostatic Hyperplasia), czyli łagodnym powiększeniem gruczołu krokowego zazwyczaj zmagają się z częstym oddawaniem moczu i jego wyciekiem, zwłaszcza podczas snu. Nie jest to uważane za poważny rozstrój stanu zdrowia, ale może znacząco wpływać na jakość życia. Nie posiada również znamion nowotworu, ale czasami może prowadzić do raka prostaty. BPH może prowadzić do zaburzeń funkcji seksualnych, w tym zmniejszenie zdolności do uzyskania lub utrzymania erekcji i zmniejszenie objętości wytrysku. Jest najbardziej spotykany u mężczyzn w późnych latach 50-tych i 60-tych, ale może rozwinąć się również u młodszych mężczyzn. BPH jest wykrywany częściej u mężczyzn afroamerykańskich i u mężczyzn z nadwagą.

Dyskomfort związany z prostatą w wyniku aktywności fizycznej

Mężczyźni, którzy zmagają się z zapaleniem prostaty mogą odczuwać wrażenie, że aktywność fizyczna powoduje w ich przypadku dyskomfort. Towarzyszący ból podczas wysiłku fizycznego może wahać się od łagodnego do ostrego i może być odczuwany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Do aktywności, które mogą powodować taki dyskomfort zalicza się:

  • sporty rekreacyjne lub ćwiczenia
  • wchodzenie po schodach, sprint i jazda na rowerze
  • wypróżnienia
  • oddawanie moczu
  • siedzenie przez długi czas.

Zaparcia i bóle miednicy przy BPH

Zapalenie gruczołu krokowego i ból miednicy związany z BPH to niewidoczne schorzenia, o których mężczyźni niechętnie rozmawiają ze swoimi lekarzami. Oznacza to, że wielu chorujących jest źle zdiagnozowanych lub nawet niezdiagnozowanych. Niestety lekarze przepisują mężczyznom leki przeciwbólowe lub inne środki, które mają za zadanie maskować jedynie objawy, a nie leczyć podstawowy problem. BPH i zapalenie prostaty są stanami zapalnymi gruczołu krokowego, które mogą nawet powodować zaparcia, co może prowadzić do bólu podczas wypróżnień.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły