Strona główna » Zdrowie i uroda » Ile powinno się pić wody?

Ile powinno się pić wody?

Ile powinno się pić wody?

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie wiesz, że regularne picie wody ma prozdrowotny wpływ na nasze zdrowie. Ale ile właściwie wody powinieneś pić na co dzień? Kiedy można stwierdzić, że pijesz jej wystarczająco dużo lub zbyt dużo? Większość ludzi nie ma wiedzy na temat zalecanego dziennego spożycia wody. Spowodowane jest to tym, że zrozumienie, ile wody powinniśmy pić każdego dnia, może być mylące i trudne. Poniżej przedstawimy odpowiedzi na temat tego, ile wody powinieneś pić każdego dnia.

Ile wody powinieneś pić każdego dnia?

Jeśli zastanawiasz się, ile wody powinieneś pić każdego dnia, to odpowiedź brzmi zazwyczaj około 2 litrów. Zalecane dzienne spożycie wody różni się w zależności od płci. W przypadku mężczyzn będzie to około 2 litrów, zaś kobiet około 2,2 litra. Ważne jest, aby pamiętać, że ilość ta dotyczy wszystkich przyjmowanych płynów w ciągu dnia, a nie wyłącznie picia samej wody. Należy również pamiętać, że te wartości mogą zmieniać się w zależności od pory roku, wieku, a nawet stanu zdrowia. Wiek jest bardzo ważnym czynnikiem w określaniu ilości wody, którą należy pić każdego dnia.

Warto pić również inne płyny

Płyn to termin używany do opisania każdego napoju, który spożywamy, a który nie posiada żadnych kalorii, między innymi to: woda, soki owocowe, kawa, herbata i mleko. Woda jest więc, tylko jednym z wielu, różnych rodzajów płynów, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia naszego organizmu oraz które to pomagają utrzymać nas odpowiednio nawodnionymi w ciągu całego dnia. Wiele osób popełnia błąd w myśleniu, że powinni pić tyle wody, ile tylko chcą, podczas gdy picie wody ma prozdrowotny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest, aby nie zaniedbywać spożywania również innych rodzajów płynów, które są w takim samym stopniu korzystne dla organizmu, jak woda.

Znaczenie nawodnienia

Kiedy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony, istnieje większe prawdopodobieństwo, że doświadczysz mnóstwa pozytywnych i korzystnych efektów zdrowotnych, takich jak zwiększeniu poziomu energii, lepszy stan skóry, czy zmniejszenie uczucia zmęczenia. Będziesz również mniej narażony na schorzenia, takie jak kamienie nerkowe, bóle głowy, czy stawów, a dodatkowo Twój mózg będzie efektywniej pracował i będziesz miał zwiększoną podzielność uwagi. Udowodniono, że odpowiednie nawodnienie pomaga również osobom cierpiącym na PMS, zmniejszając nasilenie towarzyszących objawów. Wykazano nawet, że nawodnienie może pomóc w poprawieniu osiąganych wyników sportowych.

Co się dzieje gdy nie pijesz wystarczająco dużo wody?

Kiedy nie pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia, to możesz doświadczyć objawów łagodnego odwodnienia, które może objawiać się między innymi: bólami głowy, zmęczeniem i trudnościami z koncentracją. Istnieje również duże prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych skutków, niż wymieniowe powyżej takich jak: skurcze, ból mięśni i stawów, a nawet gorączka lub wyczerpanie cieplne.

Zbyt duża ilość wody może być szkodliwa!

Kiedy wypijasz zbyt dużo wody w ciągu dnia, to prawdopodobnie doświadczysz również negatywnych skutków, takich jak ekstremalne pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, czy brak równowagi elektrolitowej. Badania wykazały, że spożywanie zbyt dużej ilości wody może powodować powstawanie kamieni nerkowych, a w niektórych przypadkach może się okazać nawet śmiertelne. To właśnie picie dużej ilości wody, w bardzo szybkim tempie, prowadzi do zmniejszenia zdolności nerek do filtrowania jej, co w efekcie może przyczynić się do śmierci.

Podsumowanie

Ilość wody jaką powinieneś wypijać każdego dnia, różni się w zależności od Twojego wieku i innych czynników wymienionych powyżej w artykule. Średnio mężczyźni powinni wypijać 2 litry wody dziennie, natomiast kobiety 2,2 litra. Ponadto powinieneś również zwrócić uwagę na swoje samopoczucie. Jeśli nie czujesz się wystarczająco nawodniony, to wypij więcej wody danego dnia. Jeśli czujesz się tak, jakbyś wypił jej za dużo, to wstrzymaj się z dalszym spożywaniem. Pamiętaj, że picie wody nie jest też jedynym źródłem nawodnienia organizmu. Owoce oraz warzywa, mają również właściwości nawadniające.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły