Kiedy ciśnienie krwi spada, jest zazwyczaj oznaką czegoś bardzo poważnego. Niniejsze zmiany pojawiają się, gdy serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi, w celu utrzymania poprawnego przepływu przez naczynia krwionośne. Niskie ciśnienie krwi może również wskazywać na nadmiar płynów w organizmie lub na niedociśnienie. Tak czy inaczej, nie jest to coś, co warto zignorować. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które są narażone na ryzyko posiadania niskiego ciśnienia, przedstawimy Ci jakie są specyficzne jego objawy i kiedy jest odpowiedni moment, by zadzwonić po karetkę.
Co to jest niskie ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi jest mierzone w naszych tętnicach. Pomiar dokonywany jest za pomocą dwóch danych w postaci liczb: ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Skurczowe to ciśnienie w tętnicach podczas skurczu serca. Rozkurczowe mierzymy, gdy serce jest rozluźnione pomiędzy uderzeniami. Ciśnienie krwi wyrażane jest w milimetrach słupa rtęci lub mmHg. Poprawne ciśnienie wynosi od 90/60 do 120/80 mmHg. Utrzymanie go w poprawnym wyniku jest ważne, ponieważ pomaga krwi poruszać się po całym organizmie. Przy niskim ciśnieniu krwi, serce nie pompuje wystarczającej jej ilości, co może prowadzić do omdleń, zawrotów głowy i uszkodzenia organów. Może być również oznaką poważnego zagrożenia życia.
Czytaj też: Czy niskie ciśnienie zagraża życiu?
Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia krwi
- Choroba Cushinga – jest spowodowana hormonem zwanym kortyzolem, uwalnianym przez nadnercza. Może powodować brak równowagi w utrzymaniu poprawnego ciśnienia.
- Brak równowagi elektrolitów – brak równowagi w sodzie, wapniu lub potasie może powodować obniżenie ciśnienia.
- Nadmiar płynów w organizmie – zbyt duża ilość płynów w organizmie, może wywierać nacisk na serce, powodując spadek ciśnienia.
- Hiperwentylacja – w chwili, gdy oddychasz zbyt szybko, ilość CO2 we krwi może stanowczo wzrosnąć, co również może wywołać spadek ciśnienia krwi.
Symptomy, na które należy uważać
Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów, może być to znak, iż cierpisz na zbyt niskie ciśnienie krwi. Niedociśnienie bywa trudniejsze do wyleczenia, jeśli w czas nie rozpoznasz jego objawów. Jeśli podejrzwasz, że masz niskie ciśnienie krwi, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę:
- Niewyraźne widzenie: Zbyt niskie ciśnienie krwi, może spowodować, że twój wzrok będzie niewyraźny.
- Możesz stać się zdezorientowany i zdezorientowany.
- Niedociśnienie może spowodować, że poczujesz zawroty głowy.
- Nawracający pulsujący ból głowy.
- Światłowstręt: Złe samopoczucie podczas bezpośredniego kontaktu ze słońcem bądź jasnym światłem.
- Poczucie częstych mdłości.
- Napady gorąca i pocenie się.
Kiedy należy wezwać pogotowie?
Kiedy ciśnienie krwi spada, jest to zazwyczaj oznaka czegoś bardzo poważnego. Doświadczając któregokolwiek z powyższych objawów, najlepiej jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 wzywając karetkę! W zależności od objawów i ciśnienia krwi, ratownicy medyczni mogą podać Ci leki lub zabrać do szpitala. Niskie ciśnienie krwi nie zawsze wymaga karetki. Objawy mogą ustąpić samoistnie, ale mogą być też potrzebne leki, by je unormować. Zanim zadzwonisz pod numer 112, postaraj się zachować spokój i regularnie oddychać. Upewnij się, że powiedziałeś operatorowi, o wszystkich dolegliwościach i czy brałeś ostatnio jakieś leki.
Podsumowanie
Ciśnienie krwi może wahać się w ciągu dnia, więc ważne jest, aby rozpoznawać niskie ciśnienie krwi i wiedzieć co zrobić, jeśli wystąpi. Ważne jest, aby w takich chwilach zachować spokój i nie panikować. Pozostań w pozycji siedzącej, spróbuj się zrelaksować i upewnij się, że oddychasz regularnie, w razie braku poprawy – koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij karetkę.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy