Strona główna » Zdrowie i uroda » Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat

Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat

Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat

Kiedy skończysz 60 lat, Twój lekarz prawdopodobnie powie Ci, że jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i powinieneś się przebadać. Wysokie ciśnienie krwi, zwane potocznie nadciśnieniem, jest cichym zabójcą. Jest główną przyczyną zawału serca, udaru i niewydolności nerek. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje ciśnienie krwi w wieku 60 lat jest normalne czy nie, kontynuuj aby dowiedzieć się więcej.

Jakie jest normalne ciśnienie krwi w wieku 60 lat?

Normalne ciśnienie krwi w wieku 60 lat to skurczowe poniżej 130 mm Hg i rozkurczowe poniżej 85 mm Hg. Skurczowe ciśnienie krwi to ciśnienie w tętnicach podczas bicia serca. Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie w tętnicach, gdy serce jest w stanie spoczynku. Ważne jest, aby pamiętać, że te liczby to tylko średnie wartości, a Ty możesz mieć całkowicie poprawne ciśnienie krwi, choć jest niższe lub wyższe od wskazanych powyżej danych.

Zobacz również: Czy niskie ciśnienie zagraża życiu?

Wysokie ciśnienie krwi w wieku 60 lat. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Na ryzyko wystąpienia nadciśnienia wpływa wiele czynników, w tym wiek, rasa, płeć i historia rodziny. Ale zgodnie z ogólną zasadą, jeśli jesteś w wieku powyżej 45 lat, powinieneś sprawdzać swoje ciśnienie krwi razy w roku. Jeśli masz ponad 60 lat, powinieneś badać je częściej. W miarę starzenia się człowieka, nerki tracą zdolność do zatrzymywania płynów i regulowania ciśnienia krwi. To dlatego osoby w wieku powyżej 65 lat są pięć razy bardziej narażone na rozwój nadciśnienia. Jeśli masz ponad 60 lat, Twój lekarz może zalecić, abyś sprawdzał ciśnienie krwi raz na trzy miesiące.

Leczenie wysokiego ciśnienia krwi u osób powyżej 60 roku życia

Jeśli twoje ciśnienie krwi jest powyżej normalnego zakresu to lekarz prawdopodobnie zaleci modyfikacje stylu życia, takie jak: utrata wagi i regularne ćwiczenia zanim rozpoczniesz przyjmowanie leków. Jeśli te zalecenia nie poprawią ciśnienia krwi, lekarz może przepisać ci leki obniżające ciśnienie krwi. Leki na nadciśnienie są zalecane dla osób z ciśnieniem krwi powyżej 140/90. Istnieje wiele różnych rodzajów leków, które mogą być stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi, w tym:

  • Inhibitory ACE
  • ARBs
  • Beta blokery
  • Blokery kanału wapniowego
  • Leki moczopędne
  • Mineralne suplementy aminokwasowe
  • Diuretyki oszczędzające potas
  • Diuretyki oszczędzające sód
  • Diuretyki tiazydowe
  • Leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Podsumowanie

Znajomość swojego normalnego ciśnienia krwi w wieku 60 lat jest ważna, ponieważ może pomóc Ci wychwycić wczesny sygnał ostrzegawczy potencjalnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz w rodzinie historię nadciśnienia lub cukrzycy, lub jeśli jesteś w wieku powyżej 60 lat. Z wiekiem ciśnienie krwi stopniowo wzrasta. Jeśli nie monitorujesz swojego ciśnienia, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że rośnie ono z upływem czasu. Bywa to niebezpieczne, ponieważ utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak atak serca czy udar. Jeśli chcesz sprawdzić swoje ciśnienie krwi, możesz je zmierzyć w domu za pomocą ciśnieniomierza. Są one dostępne zarówno w Internecie, jak i w sklepach, w niewielkich kwotach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły