Strona główna » Zdrowie i uroda » Prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych

Prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych

Prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych

Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku. Tak jak w przypadku większości chorób, starsi ludzie są bardziej narażeni na zdiagnozowanie cukrzycy ze względu na związane z wiekiem pojawiające się zmiany w metabolizmie i hormonach organizmu. Objawy wysokiego poziomu cukru we krwi u osób starszych będą się różnić w zależności od osoby, ogólnego stanu zdrowia i wszelkich innych czynników, które mogą mieć wpływ.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie efektywnie produkować lub wykorzystywać insuliny tj. hormonu, który pomaga organizmowi zamieniać jedzenie w energię. W normalnych warunkach ilość insuliny we krwi zmienia się w zależności od tego, co jesz, jak bardzo jesteś aktywny w ciągu dnia oraz od innych metabolicznych czynników. W przypadku cukrzycy ilość insuliny we krwi jest zbyt wysoka lub zbyt niska, co z czasem może prowadzić do problemów zdrowotnych. Wśród rodzajów cukrzycy wyróżniamy dwa typy: cukrzyca typu 1-wszego, która stanowi około 10% wszystkich przypadków i zwykle rozwija się u osób poniżej 30 roku życia oraz cukrzyca typu 2-ego, która jest najczęściej spotykana i zwykle rozwija się u osób powyżej 40 roku życia.

Hipoglikemia

Hipoglikemia jest częstym powikłaniem, które występuje, gdy w Twoim organizmie jest zbyt mało glukozy (zbyt niski poziom cukru we krwi), co może prowadzić do takich objawów jak zawroty głowy, pocenie się, dezorientacja, uczucie niepokoju, drażliwość, niewyraźne widzenie, bóle głowy, drżenie i przyspieszone bicie serca. W takich przypadkach należy szybko coś zjeść lub wypić np. szklankę soku. Jeśli chorujesz na cukrzycę i przyjmujesz leki obniżające poziom cukru we krwi, powinieneś zawsze mieć przy sobie przekąskę w razie nagłego spadku poziomu cukru.

Hiperglikemia

Hiperglikemia występuje, gdy w Twoim organizmie jest zbyt dużo glukozy (zbyt wysoki poziom cukru we krwi). Główne objawy tego schorzenia to pojawiące się pragnienie i częste oddawanie moczu. Osoby starsze mogą nie zauważyć objawów i mogą nie być świadome istnienia problemu, dopóki poziom cukru we krwi nie będzie bardzo wysoki. Inne spotykane objawy to niewyraźne widzenie, zmęczenie, uczucie osłabienia, problemy z chodzeniem i dezorientacja. Hiperglikemia może prowadzić również do odwodnienia organizmu, ponieważ nadmiar glukozy wyciąga wodę z krwi do nerek. Wysoki poziom cukru może być niebezpieczny i należy go leczyć, ponieważ ostatecznie może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej lub nawet śmierci.

Jaki jest normalny poziom cukru we krwi u osób starszych?

Normalny poziomu cukru we krwi waha się w graniach od 3,9 do 11,1 mmol/l (70-180 mg/dl). Niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) może również wystąpić u osób starszych, które cierpią na cukrzycę. U takich osób ryzyko wystąpienia niskiego poziomu cukru we krwi jest znacznie większe ze względu na występujące różne zmiany zdrowotne, które często pojawiają się wraz z wiekiem. Zmiany te mogą obejmować zmniejszenie ilości insuliny wytwarzanej przez organizm, dłuższe okresy pomiędzy posiłkami, spożywanie mniejszej ilości pokarmów z powodu choroby lub zmiany stylu życia oraz przyjmowanie niektórych leków. Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski, możesz czuć się zmęczony, rozdrażniony, zdezorientowany, mieć światłowstręt, odczuwać niepokój lub głód. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś zjeść coś o wysokiej zawartości cukru, np. kilka tabletek glukozy lub słodkiego banana czy pomarańczę. Jeśli masz cukrzycę i przyjmujesz leki obniżające poziom cukru we krwi, powinieneś zawsze mieć przy sobie przekąskę w razie nagłej potrzeby.

Zobacz również: Prawidłowy poziom cukru u 65 latka

Jak samodzielnie wykonać badanie poziomu cukru we krwi?

Zadaniem diabetyków jest monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Można to zrobić poprzez nakłucie palca i pobranie małej kropli krwi lancetem, którą to umieszcza się na pasku testowym i wkłada do glukometru. Inne sposoby pomiaru stężenia glukozy we krwi to: urządzenia do ciągłego monitorowania glukozy (CGM), które mierzy poziom glukozy za pomocą czujnika wszczepionego pod skórę lub urządzenie współmonitorujące, które łączy informacje z CGM z informacjami z glukometru.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły