Strona główna » Zdrowie i uroda » Obrzęk nóg u osób starszych – co oznacza i jak go leczyć?

Obrzęk nóg u osób starszych – co oznacza i jak go leczyć?

Obrzęk nóg u osób starszych – co oznacza i jak go leczyć?

Często zdarza się, że skóra na naszym ciele może stać się spuchnięta lub rozciągnięta. Częstą przyczyną tego stanu rzeczy jest obrzęk nóg. Przyczyn obrzęku nóg może być wiele dlatego ważne jest aby zrozumieć problem a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Częstą przyczyną może być przegrzanie, odwodnienie, długotrwałe siedzenie, żylaki czy nadmierne spożycie soli i wody. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat oraz poznasz sposoby na poradzenie sobie z obrzękiem nóg.

Co oznacza obrzęk nóg u osoby starszej?

Kiedy słyszymy termin „obrzęk nóg” to zwykle myślimy o gromadzeniu się płynu w dolnych częściach nóg. Obrzęk może wystąpić u każdego i w każdym wieku, ale narażone bardziej na to schorzenie są zdecydowanie osoby starsze. Częstą przyczyną obrzęku nóg jest gromadzenie się płynu w tkankach pod skórą – może to być spowodowane stane zapalnym wywołanym przez infekcję lub uraz. Może na to mieć wpływ również zmianą ciśnienia krwi. Na przykład po udarze (lub innym stanie, który wpływa na układ nerwowy), naczynia krwionośne w nogach mogą stać się mniej wydajne w pompowaniu krwi w górę organizmu. W wyniku tego krew może gromadzić się w żyłach w nogach zamiast być transportowana w górę w kierunku serca – może to powodować obrzęk żył w nogach.

Symptomy obrzęku nóg u osób starszych

  • Obrzęk tylko jednej nogi – może to wskazywać na zakrzep. Ważne jest aby udać się do lekarza tak szybko jak to możliwe. Szybkie leczenie może zapobiec powiększaniu się skrzepu i nie spowoduje poważnych problemów,
  • Obrzęk obu nóg – Może to wskazywać na zmniejszony przepływ krwi w żyłach obu nóg,
  • Ból lub podrażnienie – obrzęk nogi może powodować również ból lub swędzenie.

Czy obrzęk nogi może być niebezpieczny?

Większość obrzęków zazwyczaj nie jest niebezpiecznych i nie zagrażają życiu ale powodują dyskomfort i utrudniają chodzenie.. Jeśli obrzęk nóg utrzymuje się dłużej niż kilka dni to ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza.

Zapobieganie obrzękom nóg u osób starszych

W przypadku obrzęku nóg ważnym jest zidentyfikowanie przyczyny, co pozwoli na skuteczne leczenie. Jeżeli obrzęk silnie Ci doskwiera to spróbuj poniższych domowych sposób.

  • Upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo wody. Picie dużej ilości wody jest niezbędne dla zdrowia – może także pomóc w zapobieganiu obrzękowi nóg. Dzieje się tak, ponieważ woda bierze udział w procesie wypłukiwania toksyn z organizmu, w tym substancji, które mogą powodować obrzęk.
  • Unikaj przegrzania – noszenie zbyt wielu ubrań lub siedzenie w bardzo ciepłym pomieszczeniu może powodować, że organizm zatrzymuje więcej płynów niż potrzebuje, a to z kolei może prowadzić do obrzęków. Z tego powodu ważne jest robienie regularnych przerw podczas domowych czynności oraz unikanie noszenia zbyt wielu warstw odzieży w gorące dni.
  • Kup pończochy uciskowe – jeśli lekarz stwierdzi, że masz żylaki to może zalecić noszenie pończoch uciskowych. Są to specjalne skarpety, które wywierają delikatny nacisk na żyły w nogach co pomaga zapobiegać obrzękom.

Podsumowanie

Obrzęk nóg to powszechny problem, który może mieć wiele różnych przyczyn. Niektóre z tych przyczyn mogą być poważne i niezbędne może być skorzystanie z pomocy lekarza. Warto również zrozumieć różne przyczyny obrzęku nóg – trzeba pamiętać, że obrzęk w jednej części ciała może czasami powodować obrzęk w innym miejscu. Na przykład, jeśli jesteś przeziębiony to część płynów może gromadzić się w nogach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły