Krew w moczu, zwana również krwiomoczem, to stan, w którym obserwuje się widoczne czerwone lub brązowo-czerwone przebarwienie moczu. Obecność krwi w moczu może być ostra lub przewlekła. Ostra hematuria odnosi się do widocznej krwi znajdującej się w moczu przez krótki okres czasu, podczas gdy przewlekła hematuria to stan, w którym widujesz krew w moczu regularnie i jest często związana z bardziej poważnymi przyczynami, takimi jak choroba nerek, rak pęcherza moczowego i inne. Jeśli identyfikujesz się z którymkolwiek z objawów wymienionych powyżej, skonsultuj się z lekarzem w celu dalszej oceny i leczenia.
Jakie są częste przyczyny krwi w moczu?
Wiele sytuacji i chorób może prowadzić do krwi w moczu. Niektóre z nich są bardziej poważne niż inne. W nielicznych przypadkach, krew w moczu może być związana z UTI (zakażeniem dróg moczowych), ale bywa także oznaką bardziej poważnych przyczyn. Niektóre z powszechnych powodów krwi w moczu to:
- Problemy z prostatą – gruczoł krokowy znajduje się poniżej pęcherza. Jeśli prostata puchnie, może naciskać na cewkę moczową, powodując krew w moczu.
- Urazy pęcherza i cewki moczowej – jest to zwykle spowodowane zapaleniem pęcherza moczowego, lub jego zakażeniem, które może prowadzić do pojawienia się krwi w moczu. Zapalenie pęcherza moczowego jest zwykle związane z bakteriami.
- Zakażenie dróg moczowych (UTI) – UTI to zakażenie, które dotyka wszystkie części dróg moczowych, w tym nerek, pęcherza i cewki moczowej. Kiedy bakterie podróżują w górę cewki moczowej, mogą powodować zakażenie i krew w moczu.
- Kamienie nerkowe – kamienie mogą tworzyć się wewnątrz nerki, gdy minerały i substancje chemiczne w moczu stają się mocno skondensowane. Gdy kamień rośnie, może przemieszczać się przez moczowód do pęcherza, gdzie może zablokować przepływ moczu. Jeśli kamień rośnie na tyle duży, że może być zauważony przez lekarza podczas rutynowego badania moczu, stosuje się odpowiednie leczenie w celu jego wydalenia.
Prostata
Mężczyźni, którzy doświadczają krwi w moczu powinni wykluczyć zapalenie prostaty, jako możliwą przyczynę. Zapalenie gruczołu krokowego może powodować krew w moczu, jak również ból przy jego oddawaniu, a nawet jego zatrzymanie, co ma miejsce, gdy pęcherz nie jest w stanie opróżnić się prawidłowo i gromadzi się on wewnątrz. Mężczyźni, doświadczający takich objawów, powinni najpierw udać się do lekarza w celu wykluczenia innych przyczyn. Lekarz może określić, czy krew pochodzi z cewki moczowej lub pęcherza i może wykonać badanie odbytnicy, aby sprawdzić czy prostata jest w stanie zapalnym.
Urazy pęcherza i cewki moczowej
Uraz pęcherza lub cewki moczowej także może powodować krew w moczu. Bywa to związane z aktywnością seksualną albo może być wynikiem urazu tego obszaru, np. wypadek samochodowy. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia pęcherza i cewki moczowej jest zapalenie pęcherza moczowego oraz zakażenie bakteryjne. Zapalenie jest zwykle związane z jego zakażeniem, ale może również powodować obecność krwi w moczu. Zapalenie pęcherza moczowego jest bardzo powszechnym, łatwo leczonym schorzeniem i może być spowodowane bakteriami, takimi jak chlamydia, rzeżączka, E. coli.
Zakażenie dróg moczowych (UTI)
Zapalenie pęcherza moczowego, czyli bakteryjna infekcja pęcherza, jest częstą przyczyną krwi w moczu. UTI są zwykle związane z bakterią Escherichia coli (E. coli), ale inne bakterie, takie jak Klebsiella lub Pseudomonas mogą również powodować UTI. UTI są szczególnie częste u kobiet aktywnych seksualnie, w ciąży lub w podeszłym wieku. Mogą być one leczone antybiotykami. Pełen powrót do zdrowia nastaje w ciągu kilku dni. Jeśli wystąpi krew w moczu, należy zgłosić się do lekarza. Gdy jesteś w ciąży, należy zadbać o to, aby dotrzeć do lekarza tak szybko, jak to możliwe, ponieważ UTI może zwiększyć ryzyko poronienia.
Kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe to małe, twarde złogi, które tworzą się wewnątrz nerek z minerałów i substancji chemicznych zawartych w moczu. Kamień może podróżować przez moczowód do pęcherza, gdzie może powodować krew w moczu. Czasami osoba może odczuwać skurcze lub pieczenie w dolnej części pleców lub w okolicy brzucha, co może być związane z przechodzeniem kamienia. Kamienie nerkowe są bardzo częstym schorzeniem i często leczy się je za pomocą leków lub operacyjnie. Jeśli doświadczasz krwi w moczu i masz nawracające epizody kamieni, zgłoś się do lekarza.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy