Strona główna » Zdrowie i uroda » Jak odróżnić zapalenie pęcherza od zapalenia pochwy?

Jak odróżnić zapalenie pęcherza od zapalenia pochwy?

Jak odróżnić zapalenie pęcherza od zapalenia pochwy?

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego (UTI) jest stanem, w którym bakterie dostają się do pęcherza moczowego i powodują infekcję. Objawy zapalenia pęcherza są różne i mogą obejmować:

  • Bolesne oddawanie moczu
  • Częste parcie na mocz
  • Uczucie niedokończonego oddawania moczu
  • Krwiomocz lub śluz w moczu
  • Ból brzucha lub ból pleców
  • Gorączka i dreszcze

Osoby cierpiace na UTI czasami odczuwają inne objawy, takie jak nudności, wymioty, osłabienie i brak apetytu. W przypadku ciężkiego zapalenia płuc może wystapić goraczka trwajaca kilka dni.

Diagnoza zapalenia pęcherza

Aby postawić diagnoze zapalenia pęcherza, lekarze muszą przebadać pacjenta pod kontem objawów oraz przy uzyciu badań laboratoryjnych. Badanie ogolne moczu może być uzyte do określenia obecnosci bakterii w organizmie pacjenta. Lekarze mog ą też skorzystać z testu PCR (polimerazy łancuchowej reakcji), aby określic rodzaj bakterii obecnych w organizmie pacjenta.

Leczenie zapalenia pęcherza

Leczenie UTI polega na stosowaniu antybiotykow, aby zwalczyć infekcje. Antybiotyk powinien być dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta, a lekarze czasami musza go modyfikować po pierwszych tygodniach leczenia. Oprócz antybiotykow, lekarze czasami poleca dodatkowe metody leczenia, takie jak stosowanie probiotykow lub suplementacja witaminowa.

Jakie są objawy zapalenia pochwy?

Objawy zapalenia pochwy

Zapalenie pochwy jest stanem, w którym bakterie, wirusy lub grzyby powodują infekcję pochwy. Objawy zapalenia pochwy mogą obejmować swędzenie, pieczenie i ból podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego. Inne objawy to upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych.

Swędzenie i pieczenie

Jednym z najczęstszych objawów zapalenia pochwy jest swędzenie i pieczenie wokół narządów płciowych. Swędzenie może być szczególnie dotkliwe podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego. Może również nasilać się w ciągu dnia, a także w nocy.

Upławy

Kolejnym objawem zapalenia pochwy są upławy o nierozpuszczalnym charakterze. Upławy te mogą być bezbarwne lub żółte, a czasami maja brudno-szarobrudny odcień. Mogą one również mieć niemiły zapach, który można porównać do ryb lub sera pleśniowego. Upławom towarzyszy czasami bolesność i dyskomfort podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i pochwy?

Przyczyny zapalenia pęcherza i pochwy

Zapalenie pęcherza moczowego (UTI) i zapalenie pochwy są częstymi problemami u kobiet. Przyczyny tych chorób mogą być różne, ale najczęstsze to infekcje bakteryjne. Bakterie te mogą dostać się do organizmu przez drogi moczowe lub pochwę.

Infekcje bakteryjne

Najczęstszym powodem UTI jest infekcja E. coli, która może dostać się do dróg moczowych poprzez skórkę w okolicy odbytu lub narządów płciowych. Inne rodzaje bakterii, takie jak Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis i Klebsiella pneumoniae, również mogą powodować UTI. Infekcje pochwy są czasami spowodowane przez te same bakterie co UTI, ale innymi gatunkami są Lactobacillus acidophilus i Candida albicans.

Ciśnienie wewnątrzpochwowe

Inną przyczyną zapalenia pęcherza i pochwy może być ciśnienie wewnatrzpochwowe (VVP). VVP może być spowodowane przez stres fizyczny lub emocjonalny oraz nadmierne ćwiczenia lub aktywności seksualne. Może ono również wystapić podczas porodu lub w trakcie leczenia nowotworowego.

Inne czynniki

Innymi czynnikami prowadzacymi do zapalenia pêcherza i pochwy s¹: brak higieny osobistej, noszenie obcislych ubran, picie alkoholu lub palenie papierosów oraz stosowanie antybiotyków na dlugo okresy czasu bez kontroli lekarza. Nalezy rownie¿ unikac stosunku seksualnego bez prezerwatywy oraz unikac kontaktu z partnerami seksualnymi majacymi infekcje narzedzi intymnych.

Jakie są metody leczenia zapalenia pęcherza i pochwy?

Czym jest zapalenie pęcherza i pochwy?

Zapalenie pęcherza moczowego (UTI) to stan, w którym bakterie dostają się do pęcherza moczowego. Może powodować silny ból podczas oddawania moczu, czasem gorączkę i dreszcze. Zapalenie pochwy (Vaginitis) to stan, w którym drożdżaki lub inne infekcje sprawiają, że pochwa staje się zaczerwieniona, swędzi i ma nieprzyjemny zapach.

Metody leczenia zapalenia pęcherza i pochwy

Leczenie UTI obejmuje antybiotyki doustne lub doodbytnicze. Leczenie Vaginitis może obejmować antybiotyki doustne lub doodbytnicze oraz leki przeciwgrzybicze. W przypadku obu chorób ważne jest picie dużej ilości wody, aby ułatwić usuwanie bakterii z organizmu.

Inne metody leczenia

Kobiety mogą również skorzystać z naturalnych metod leczenia UTI i Vaginitis, takich jak probiotyki, herbaty rumiankowe i napary ziołowe. Probiotyki służą do odbudowy flory bakteryjnej w organizmie, co może pomóc w walce z infekcjami. Herbatka rumiankowa może być stosowana jako okład na bolace obszary ciała lub dodawana do kompresji na brzuchu lub plecy. Napary ziołowe mogą być stosowane wewnętrznie lub na skórze w celu łagodzenia objawów infekcji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły