Strona główna » Zdrowie i uroda » Prawidłowy puls u osoby dorosłej – jaki powinien być?

Prawidłowy puls u osoby dorosłej – jaki powinien być?

Prawidłowy puls u osoby dorosłej – jaki powinien być?

Puls, czyli tętno, mierzy się poprzez liczbę uderzeń serca w ciągu jednej minuty. Prawdiłowe tętno u dorosłych waha się w granicach od 60 do 100 uderzeń na minutę, w zależności od wieku oraz płci. Tętno może się zmieniać w ciągu dnia. Wzrasta ono podczas ćwiczeń lub w sytuacjach stresowych. Szybsze niż normalne bicie serca, może być oznaką ukrytych problemów zdrowotnych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co uważa się za poprawne tętno u osób dorosłych i jak zmienia się ono w zależności od wieku i płci.

Jaki jest normalny puls u osób dorosłych?

U zdrowych dorosłych osób, normalne tętno wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Puls jest niższy u młodszych osób. Naturalną koleją rzeczy jest, iż osoby po 60-tym roku życia będą miały swój naturalny puls wyższy, aniżeli ludzie w okolicy lat 30. Dla seniorów, normalne tętno zwiększa się wraz z wiekiem. Choć książkowy puls wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę, dla danej osoby może się ono różnić i również być odpowiednim. Wszystko zależy od organizmu.

Jak zmierzyć swój puls?

Puls można zmierzyć zarówno w domu jak i podczas wizyty u lekarza. Robimy to poprzez dotknięcie nadgarstka lub szyi wyczucie tętna. Najlepiej mierzyć go codziennie o tej samej porze dnia oraz w tym samym miejscu, by zauważyć ewentualne nieścisłości. Dzęki takiemu działaniu, będziemy otrzymywać lepsze wyniki. Do pomiaru pulsu można również użyć monitora tętna. Urządzenia te mogą być noszone na nadgarstku lub przypinane do ubrania. Są pomocne głównie dla seniorów, którzy mają problemy z wyczuciem swojego pulsu. Można również skorzystać z aplikacji na smartfona.

Wskaźnik pulsu i wiek

Wraz z wiekiem nasze tętno generalnie zwalnia. Niższe tętno może wskazywać na ukryte schorzenie. Po wykryciu zbyt wysokiego tętna nie możemy sami diagnozować choroby. Jeśli po zbyt stresujące sytuacji puls nie zwalnia i często się pojawia, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Warto pamiętać o tym, że poziom poprawnego tętna jest zawsze zależny od osoby, więc by móc go poprawnie określić – trzeba robić systematyczne badania.

Wskaźnik pulsu dla mężczyzn

Normalny puls u mężczyzn waha się od 60 do 69 uderzeń na minutę. Jest to niższy wskaźnik niż u kobiet. Wynika to częściowo z faktu, że mężczyźni mają zazwyczaj większe i mocniejsze serca. Jednak wraz z wiekiem niniejszy poziom tętna się wyrównuje u obu płci.

Wskaźnik pulsu dla kobiet

Poprawne tętno u kobiet to od 70 do 79 uderzeń na minutę. Podobnie jak u mężczyzn, puls maleje z wiekiem.

Podsumowanie

Kiedy badasz czyjś puls, ważne jest, aby pamiętać, że tempo różni się w zależności od wieku. Ważne jest również, aby rozważyć inne czynniki, które mogą wpływać na jego poziom. Na przykład niepokój może spowodować, że ktoś ma wyższy puls. Dlatego, aby znać normalny puls dla dorosłych, jak również to, co może spowodować jego zmianę, należy badać się regularnie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły