Wraz z wiekiem nasze ciało się zmienia i tak samo zmienia się nasze trawienie. Starzenie się może mieć znaczący wpływ na zdolność organizmu do trawienia pokarmu, co prowadzi do zaparć. Częstotliwość występowania tego problemu wzrasta wraz z wiekiem, dotykając ponad 50% osób w wieku 65 lat lub starszych. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć jak dieta i styl życia mogą wpływać na ryzyko wystąpienia zaparć u osób starszych i znaleźć pomocne domowe sposoby na zaparcia u osób starszych.
Czym są zaparcia u osób starszych?
Zaparcie to stan, w którym występują trudności w oddawaniu stolca, zwykle z powodu twardego i suchego stolca. Chociaż dla osób starszych normalne jest jedno wypróżnienie 1-2 dni, ważne jest, aby pić wystarczająco dużo wody i stosować zdrową dietę mając na celu uniknięcie zaparć. Oznaki i objawy zaparć obejmują ból brzucha i skurcze, trudności w oddawaniu stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, mocne napinanie w celu wypróżnienia się, a także czasami krew w stolcu. Jeśli cierpisz na zaparcia to możesz również odczuwać tępy ból w brzuchu oraz wzdęcia.
Przycyzny zaparć u osób starszych
Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do zaparć u osób starszych – mogą to być leki, niewłaściwa dieta i czynniki związane ze stylem życia.
Leki
Leki, które mogą powodować zaparcia u osób starszych to środki przeczyszczające, leki przeciwdepresyjne, przeciw chorobie Parkinsona, leki na ciśnienie krwi, obniżające poziom cholesterolu, na cukrzycę, przeciwhistaminowe, leki zwiotczające mięśnie i leki przeciw nudnościom.
Dieta
Picie niewystarczającej ilości płynów lub spożywanie zbyt małej ilości pokarmów o wysokiej zawartości błonnika może również prowadzić do zaparć. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika to produkty pełnoziarniste, fasola i warzywa, podczas gdy produkty o niskiej zawartości błonnika to najczęściej mięso, jaja i produkty mleczne. Warto przyjrzeć się swojej diecie czy jest ona wystarczająco bogata w produkty z wysoką ilością błonnika.
Styl życia
Czynniki związane ze stylem życia to najczęściej brak aktywności fizycznej i regularnych ćwiczeń oraz niewystarczająca ilość snu.
Jak zapobiegać zaparciom u osób starszych?
Wybierz odpowiednią dietę oraz spożywaj produkty bogatą w błonnik, takie jak pieczywo pełnoziarniste, dużo owoców i warzyw. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – pij 8 szklanek wody każdego dnia. Jeżeli pozwala Ci na to stan zdrowia to zacznij regularnie ćwiczyć, a jeżeli nie to zacznij systematycznie spacerować. Pomoże to zapobiec zaparciom poprzez poprawę siły mięśni.
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
- Ćwiczenie – regularne ćwiczenia takie jak chodzenie lub pływanie mogą pomóc w zapobieganiu zaparciom poprzez poprawę regularności wypróżnień,
- Kucanie przed pójściem do toalety może pomóc w wypróżnieniu się,
- Spożywanie produktów z dużą zawartością błonnika,
- Herbata ziołowa – Picie herbaty ziołowej takiej jak herbata z mniszka lekarskiego lub malin,
- Ziołowa – stosowanie ziół i dodatków takich jak siemię lniane może również pomóc w zaparciach.
Naturalne środki przeczyszczające na zaparcia u osób starszych
- Śliwki
- Sól Epsom
- Melasa
- Banany
Podsumowanie
Zaparcia to powszechny problem, który może dotknąć niemal każdego a szczególnie osoby starsze. Ryzyko wystąpienia zaparć wzrasta wraz z wiekiem z powodu wielu czynników – najpopularniejsze to zmiany diety, przyjmowane lekarstwa, i styl życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania zaparciom. Stosując powyższe rady możesz wyeliminować ten problem ze swojego życia. Możesz podzielić się tymi wskazówkami z innymi osobami, które również mają podobne problemy.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy