Kiedy słyszysz słowo „nadciśnienie”, co przychodzi Ci do głowy? Wysokie ciśnienie krwi, prawda? Jest to stan, który występuje, gdy ciśnienie krwi wzrasta powyżej poprawnie przyjętej normy. Dlatego ludzie z niskim ciśnieniem są podatni na choroby serca, prawda? Cóż…nie do końca. Ogólne postrzeganie osób z niedocisnieniem jest takie, że są one bardziej podatne na choroby lub stoją w obliczu wczesnej śmierci z powodu ich stanu. Chociaż może się to wydawać logicznym wnioskiem, nie zawsze jest to prawda. W rzeczywistości, w niektórych przypadkach, posiadanie niskiego ciśnienia krwi może być tak samo zagrażające życiu, jak posiadanie wysokiego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niskim ciśnieniu krwi i jego wpływie na nasze zdrowie.
Co to jest niskie ciśnienie krwi?
Ciśnienie to wielkość siły wywieranej przez krążącą krew na ściany tętnic. Pomiar ciśnienia krwi jest najczęstszą metodą wykrywania nadciśnienia i monitorowania reakcji pacjenta na leczenie. Terminem medycznym określającym niedocisnienia jest hipotensja. Średnie ciśnienie krwi u osoby dorosłej wynosi 120/80 mmHg. Normalne ciśnienie krwi waha się od 90/60 mmHg do 120/80 mmHg. Osoba z niskim ciśnieniem krwi ma 90/60 mmHg lub poniżej. Może to być spowodowane przez wiele czynników, w tym odwodnienie, niektóre leki i niepokój. Może to również prowadzić do poważnego stanu zdrowotnego.
Jaki jest normalny zakres ciśnienia krwi?
Ciśnienie krwi mierzy się za pomocą dwóch liczb. Pierwszą z nich jest ciśnienie skurczowe, czyli ciśnienie w naczyniach krwionośnych podczas skurczu mięśnia sercowego. Druga to ciśnienie rozkurczowe, czyli ciśnienie w naczyniach krwionośnych, gdy serce jest rozluźnione pomiędzy uderzeniami. Normalne ciśnienie krwi mieści się w przedziale od 90 do 120 ciśnienia skurczowego i od 60 do 80 ciśnienia rozkurczowego. Jeśli ten pomiar u danej osoby stale przekracza 140/90, mówi się, że ma ona nadciśnienie.
Niebezpieczeństwo niskiego ciśnienia krwi
Niskie ciśnienie krwi bywa niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do niewystarczającego przepływu krwi w ważnych organach i układach ciała, co może spowodować omdlenie lub doprowadzić do innych komplikacji. Skutkuje zmniejszonym przepływem krwi do mózgu, co często doprowadza do omdleń, zawrotów głowy lub dezorientacji. Gdy przepływ krwi jest zmniejszony do układu pokarmowego, może to spowodować nudności lub wymioty. Kiedy problem jest w transporcie krwi do serca, może to prowadzić do nieprawidłowych jego rytmów (arytmii) lub zawału. Jeśli przepływ krwi jest zmniejszony do nerek, może to spowodować zmniejszenie produkcji moczu i niewydolność nerek. Zmniejszony przepływ krwi do mięśni, powodowuje osłabienie i skurcze, a do skóry, może to skutkować chłodną i bladą skórą.
Podsumowanie
Ciśnienie krwi jest krytycznym elementem ludzkiego zdrowia i ważne jest, aby utrzymać je w normalnym zakresie, aby zmniejszyć ryzyko chorób i urazów. Posiadanie niskiego ciśnienia krwi może być niebezpieczne, a czasami może być oznaką poważnego stanu zdrowia. Jeśli doświadczasz niskiego ciśnienia krwi, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą, w celu zidentyfikowania przyczyny i dobrania odpowiedniej metody leczenia.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy