Strona główna » Zdrowie i uroda » Objawy menopauzy – jak je rozpoznać?

Objawy menopauzy – jak je rozpoznać?

Objawy menopauzy – jak je rozpoznać?

Menopauza to naturalny proces Twojego organizmu, który wyznacza koniec Twojej płodności i zdolności do posiadania dzieci. Gdy przechodzisz menopauzę, twoje jajniki przestają produkować jaja, co oznacza, że nie możesz już zajść w ciążę. Ta zmiana w równowadze hormonalnej ma kilka fizycznych i emocjonalnych zmian dla kobiet. Objawy menopauzy różnią się w zależności od kobiety. Nie odchodzą one zbyt szybko. Jeśli szukasz pomocy i wsparcia w tym okresie, czytaj dalej. By dowiedzieć się więcej o tym, czego można się spodziewać podczas przechodzenia menopauzy, o jej oznakach i objawach. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące diety, zmianach stylu życia, technikach zarządzania stresem i różnych domowych sposobach radzenia sobie z jej skutkami.

Czym jest menopauza?

Menopauza to termin medyczny oznaczający koniec miesiączki i płodności. Występuje, gdy Twoje jajniki przestają uwalniać jajeczka i zmienia się poziom hormonów. Twoja macica staje się mniej wrażliwa na estrogen. Proces ten może trwać kilka lat i pojawia się wraz z wiekiem. Objawy menopauzy obejmują uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju, suchość pochwy, trudności ze snem, utratę pamięci i zmiany na skórze. Niektóre kobiety odczuwają również niepokój, zmęczenie, bóle głowy i problemy z trawieniem. Menopauza zazwyczaj występuje pomiędzy 45 a 54 rokiem życia. Każda kobieta ma inny poziom hormonów i tępo w jakim spadają. Tak jak Ty jesteś wyjątkowa i indywidualna, tak samo Twoje doświadczenie menopauzy będzie różne od innych. Nikt nie przechodzi menopauzy dokładnie w ten sam sposób.

Zmiany fizyczne w okresie menopauzy

Twoja skóra może stać się bardziej sucha i mniej elastyczna. Może to dotyczyć okolic brzucha, ud i piersi. Włosy mogą zgęstnieć i stać się matowe, paznokcie łamliwe, a zęby bardziej podatne na ubytki. Zdarza się kobietom przybrać na wadze, ponieważ metabolizm zwalnia oraz można stać się bardziej wrażliwą oraz drażliwą. Zdarza się również doświadczać sztywności w stawach co może prowadzić do bólu pleców i stawów.

Zmiany psychologiczne w okresie menopauzy

Wahania hormonalne prowadzą do zaburzeń nastroju, które powodują często problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Kobiety często budzą się w środku nocy lub wstają wcześnie rano. Wpływa to również na apetyt i niepohamowane łaknienie niektórych pokarmów. Czasami prowadzi to do całkowitego braku apetytu. Kobieta może czuć się mniej zmotywowana i skoncentrowana w życiu codziennym, co odbija się również na umiejętności skupiania się na kilku rzeczach jednocześnie.

Możesz czuć się zarumieniona, spocona i doświadczać uderzeń gorąca. Takie uderzenia trwają zwykle przez kilka minut, a następnie ustępują. Pojawiają się również nocne poty.

Domowe sposoby na objawy menopauzy

Stosowanie zrównoważonej diety z dużą ilością owoców, warzyw i białka pomaga w walce z objawami menopauzy. Uwzględniaj takie produkty jak soja, orzechy włoskie, migdały i awokado. Mogą one pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości składników odżywczych. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Ćwicz regularnie. To pomoże Ci zachować sprawność i zdrowie. Zadbaj o wystarczającą ilość witaminy D, która pomaga w wahaniach nastroju, niepokoju i zaburzeniach snu. Uzyskujemy ją ze światła słonecznego, niektórych pokarmów i suplementów.

Podsumowanie

W tej fazie życia ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie i higienę. Zapewnij sobie wystarczającą ilość odpoczynku i stosuj zdrową dietę. Wykonuj regularne ćwiczenia i praktykuj techniki relaksacyjne, aby zmniejszać stres. Spróbuj także kilku domowych sposobów na złagodzenie objawów menopauzy. Jeśli objawy nie ustępują lub pogarszają się pomimo Twoich starań to skontaktuj się ze swoim lekarzem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły

Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu

Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu

Nadużywanie alkoholu to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć okazjonalne spożycie niewielkich ilości alkoholu może nie być...