Strona główna » Zdrowie i uroda » USG jamy brzusznej – co musisz wiedzieć?

USG jamy brzusznej – co musisz wiedzieć?

USG jamy brzusznej – co musisz wiedzieć?

USG jamy brzusznej to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów anatomii i architektury jamy brzusznej. Procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna, co oznacza, że nie wymaga przerwania skóry lub wprowadzenia igieł do ciała. Zamiast tego, technik USG używa małych urządzeń zwanych sondami do skanowania brzucha z falami dźwiękowymi i tworzenia obrazów narządów na podstawie tego jak odbijają dźwięk. USG jest wykonywane przez położnika, ginekologa, lekarza ogólnego lub innego lekarza w ramach rutynowej kontroli lub w celu zdiagnozowania choroby. Ten artykuł wyjaśni, do czego służy ultradźwięk, jakie są jego zalety i wady, jak się go wykonuje i jakie jest jego ryzyko.

Do czego służy ultrasonografia jamy brzusznej?

USG może być diagnostyczne lub monitorujące, w zależności od stanu zdrowia. Jeśli USG jamy brzusznej jest używane do diagnozowania stanu zdrowia, może pokazać rozmiar, położenie i kształt narządu, w tym czy istnieje nieprawidłowy jego wzrost. W przypadku monitorowania stanu medycznego, może pokazać jak organ rośnie lub kurczy się z biegiem czasu. Wykonywane jest na górnej lub dolnej części brzucha. W górnym USG brzucha, sonda jest umieszczona na skórze powyżej pępka. W USG dolnej części brzucha – nad kością miednicy. Bywa on także stosowany do oglądania innych części ciała, w tym narządów rozrodczych, nerek i śledziony.

Zalety USG jamy brzusznej.

  • USG to bezbolesna technika obrazowania wykorzystująca fale dźwiękowe do uzyskania obrazu wnętrza ciała. Nie ma narażenia na promieniowanie, jak w przypadku tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Może być wykonywana u kobiet w ciąży w celu monitorowania płodu i narządów jamy brzusznej matki. Warunki, które mogą być oglądane przez badanie USG obejmują cysty, guzy, nieprawidłowości przewodu pokarmowego i nieprawidłowości układu moczowego.
  • USG jest również powszechnie stosowany do wizualizacji płodu w czasie ciąży, aby ocenić jego rozwój i zdrowie
  • USG może być również stosowany do oceny wielkości i kształtu nienarodzonego dziecka, jak również niektórych wad wrodzonych, które mogą być obecne.
  • USG może być również stosowany do wizualizacji piersi, trzustki, tarczycy, śledziony i nerek.

Wady USG jamy brzusznej

  • Powszechnie panuje błędne przekonanie, że USG jest bezpieczną procedurą diagnostyczną, ale w rzeczywistości tak niestety nie jest. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości mogą powodować termiczne uszkodzenia tkanek, prowadząc do powstawania wolnych rodników i stresu oksydacyjnego, co wiąże się z rozwojem wielu chorób zwyrodnieniowych oraz tych związanych z wiekiem, w tym nowotworów. Uszkodzenia termiczne wywołane przez ultradźwięki są prawdopodobnie znacznie większe w czasie ciąży, gdy zwiększa się przepływ krwi do tkanek i przy większym natężeniu dźwięku.
  • Wykazano również, że stosowanie ultradźwięków podczas ciąży zwiększa ryzyko spontanicznych poronień i wad wrodzonych. W jednym z wczesnych badań oszacowano, że nawet jedna trzecia wszystkich ciąż może zostać spontanicznie przerwana w wyniku badania USG płodu. Nowsze badania potwierdzają te ustalenia i sugerują, że niepożądane efekty USG płodu są jeszcze poważniejsze niż wcześniejsze doniesienia.
  • Istnieją również pewne dowody na to, że USG podczas ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów u dzieci, zwłaszcza białaczki.

Jak wykonuje się USG jamy brzusznej?

Istnieją dwa rodzaje ultrasonografii brzusznej: przezbrzuszna i przezpochwowa. USG przezbrzuszne wykonuje się, gdy osoba leży na plecach na stole do badań. Urządzenie zwane przetwornikiem jest umieszczane na górnej części brzucha i porusza się tam i z powrotem, emitując fale dźwiękowe. Komputer przekształca te fale w obrazy, które oglądamy na ekranie. Przezpochwowe badanie ultrasonograficzne jest wykonywane, gdy osoba leży na stole do badań z nogami w strzemionach. Przetwornik umieszcza się w pochwie i porusza się w odpowiednich kierunkach, emitując fale dźwiękowe.

USG jamy brzusznej – ryzyko

Kiedy fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są pochłaniane przez tkanki, powodują one ogrzewanie oraz powstawanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Te rodniki i inne reaktywne formy tlenu mogą powodować uszkodzenia DNA, co może prowadzić do mutacji i zmian, a następnie do rozwoju nowotworów. Chociaż uszkodzenia termiczne mogą być zmniejszone poprzez zastosowanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości i niskim natężeniu, może to również wpłynąć na jakość uzyskiwanych obrazów. Dodatkowo, USG jamy brzusznej może wywołać inne niekorzystne efekty biologiczne, takie jak zapalenie, uszkodzenie naczyń krwionośnych i immunosupresja.

Podsumowanie

USG jamy brzusznej to nieinwazyjna technika obrazowania, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do wizualizacji narządów jamy brzusznej i ich wzrostu. Może pomóc w diagnozowaniu szerokiego zakresu schorzeń i może być wykorzystywana do monitorowania stanu zdrowia. Może jednak powodować uszkodzenia termiczne, co w dalszej kolejności może prowadzić do powstawania wolnych rodników i stresu oksydacyjnego oraz wywoływać inne niekorzystne efekty biologiczne.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły