Normalny poziom cukru u 65-latka zależy od wielu czynników, a w przypadku osób cierpiących na cukrzycę jego poziom może być poza normalnym zakresem. Poprawny poziom cukru u osób starszych może różnić się w zależności od czynników, w tym pochodzenia etnicznego, diety oraz poziomu aktywności. Jeśli zastanawiasz się czy twój poziom cukru jest poprawny i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do dalszej części tekstu.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?
Cukier to inaczej poziom glukozy we krwi. Glukoza jest głównym źródłem paliwa dla organizmu. Jest ona wykorzystywana w każdej komórce ciała, zwłaszcza w mózgu. Poziom cukru jest badany poprzez pobranie krwi, wskazujący na stężenie w niej glukozy. Normalny poziom dla osoby, u której nie zdiagnozowano cukrzycy, wynosi mniej niż 100 miligramów na decylitr (mg/dl).
Czy jest coś takiego jak normalny poziom cukru u 65-latka?
Oczywiście, należy jednak pamiętać, że będzie się różnić w zależności od danej osoby i jej życia codziennego.
Jak wiek wpływa na poziom cukru we krwi?
Z wiekiem ciało produkują mniej insuliny, czyli hormonu pomagającemu organizmowi przekształcać glukozę w energię. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na to, co jesz. Spożywanie zdrowej żywności i odpowiednia ilość ruchu może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Dieta i ćwiczenia
Produktami, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu cukru we krwi są np. warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Pewne ćwiczenia również wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, np. spacery, jazda na rowerze czy pływanie. Pomagają także w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia innych chorób, takich jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca typu 2.
Co warto wiedzieć o poziomie cukru we krwi po pięćdziesiątce?
Niestety po 50-tym roku życia istnieje większe prawdopodobieństwo, że poziom cukru we krwi będzie się wahał. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli Twój jest zbliżony do górnej granicy. Większą podatność na wahania poziomu cukru we krwi posiadają osoby, prowadzące mniej aktywny tryb życia lub stosujące dietę bogatą w węglowodany. Z czasem może być konieczne dostosowanie diety, rutyny ćwiczeń i/lub ilości przyjmowanych leków, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.
Czytaj też: Prawidłowy poziom cukru we krwi u osób starszych
Na co trzeba uważać?
Chociaż istnieją sposoby radzenia sobie z wysokim poziomem cukru we krwi, ważne jest, aby pamiętać, że istnieją również przypadki, w których poziom glukozy jest zbyt niski. Może on wystapić u osób, które mają cukrzycę, jak i tych, które są w pełni zdrowe. Wpływa na to jedzenie zbyt małej ilości węglowodanów. Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, w tym drżenia ciała, pocenia się i zawrotów głowy. Jeśli masz cukrzycę i czujesz, że poziom cukru we krwi jest niski, warto zjeść coś, co zawiera węglowodany, choćby kawałek owocu, batonik lub miskę płatków śniadaniowych. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co możesz zrobić, jeśli poziom cukru we krwi jest stale niski, ponieważ koniecznym może być również wprowadzenie leków.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy