Picie wody przed USG jamy brzusznej jest powszechnie stosowaną praktyką i wiele osób wierzy, że może to poprawić jakość uzyskanych obrazów. Dzieje się tak dlatego, że spożycie wody pomaga zmniejszyć gęstość tłuszczu, a to sprawia, że organy wewnętrzne są bardziej widoczne podczas USG. Jednak badania nie wykazały, żeby picie wody miało jakikolwiek wpływ na jakość lub wyrazistość wykonanych zdjęć. W rzeczywistości, spożywanie wody przed USG może mieć negatywne skutki i faktycznie zwiększać ryzyko pojawienia się takich objawów jak: wymioty, wzdęcia i nudności.
Co to jest USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, nerki i trzustka. Może być również stosowane do wielu innych procedur obrazowania jamy brzusznej, w tym oceny bólu brzucha, torbieli jajnika i kamieni pęcherzyka żółciowego. Korzyści z badania USG jamy brzusznej nad CT lub MRI to przede wszystkim nieinwazyjność oraz brak ryzyka ekspozycji na promieniowanie. Takie badanie jest też często tańsze i szybsze niż inne znane procedury. USG jest również lepsze niż tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w wizualizacji narządów w ich naturalnym stanie, bez wpływu na toczące się procesy chorobowe w organizmie czy spożywane leki.
Dlaczego ludzie piją wodę przed badaniem ultrasonograficznym?
Wiele osób uważa, że picie wody przed USG jamy brzusznej pomaga polepszyć jakość obrazów. Dzieje się tak dlatego, że picie wody przed badaniem może pomóc w zmniejszeniu gęstości tłuszczu, co może pozwolić na wyraźniejszy widok organów w brzuchu. Jedno z badań naukowych wykazało, że picie wody przed USG może nieznacznie poprawić widoczność trzustki, natomiast nie było znaczącej różnicy w widoczności innych narządów. W rzeczywistości to picie wody przed USG może mieć negatywne skutki i zwiększyć ryzyko potencjalnych powikłań związanych z samym zabiegiem.
Ryzyko picia zbyt dużej ilości wody przed USG
Jeśli wypijesz zbyt dużo wody przed USG jamy brzusznej, narażasz się na ryzyko wystąpienia wymiotów, wzdęć i nudności. Te objawy mogą sprawić, że procedura będzie bardziej niekomfortowa dla pacjenta i może wpłynąć na jakość uzyskanych obrazów. Dodatkowo, duże ilości spożytej wody mogą spowodować, że pacjent wydali zbyt dużo powietrza z jelit, co może znacznie utrudnić widoczność podczas skanowania okolic jelita.
Podsumowanie
Istnieje bardzo mało dowodów naukowych wskazujących na to, że picie wody przed USG jamy brzusznej ma jakiekolwiek pozytywne skutki. W rzeczywistości nadmierne spożycie wody może prowadzić do wzdęć brzucha i nudności, które ostatecznie mogą wpłynąć na jakość i komfort zabiegu. Z tych powodów picie wody przed USG jamy brzusznej nie jest konieczne. Najlepszym sposobem na przygotowanie się do takiego badania jest zjedzenie lekkiego posiłku o obniżonej zawartości tłuszczu i błonnika na kilka godzin przed zabiegiem.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy