Strona główna » Lifestyle » Jak założyć pasiekę? Założenie pasieki krok po kroku

Jak założyć pasiekę? Założenie pasieki krok po kroku

Jak założyć pasiekę? Założenie pasieki krok po kroku

Hodowla pszczół w ogrodzie to nie tylko przyjemne i satysfakcjonujące hobby, ale także pomoc w zapylaniu roślin i kwiatów. Może zapobiec ona zmniejszaniu się populacji pszczół, które spowodowane jest niszczeniem siedlisk i występującymi chorobami. Rozpoczęcie pracy z pszczołami nie jest trudne, jeśli wiesz, czego potrzebujesz. Omówimy poniżej wszystko, co trzeba wiedzieć o zakładaniu pasieki, o tym jak zdobyć ule, o właściwym wyborze lokalizacji dla nich oraz o odpowiednich praktykach opieki nad ulami.

Co to jest pasieka?

Pasieka to miejsce, w którym przechowywane są pszczoły. W przeszłości ludzie trzymali je w ulach zawieszonych na drzewach, ale dziś ich miejsce jest w drewnianych skrzynkach lub ulach trzymanych w ogrodach lub na dachach, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca.

Dlaczego warto hodować pszczoły w swoim ogrodzie?

Istnieje dużo powodów, dla których warto trzymać pszczoły w swoim ogrodzie. Pomagają one zmniejszyć utratę zapylenia przydomowych kwiatów oraz zwiększyć zbiory hodowanych owoców. Ponadto produkują pyszny miód, który jest doskonały do stosowania na chleb oraz jako naturalny słodzik herbaty. Pszczoły to fascynujące owady, które dzieci mogą obserwować na co dzień i wiele nauczyć się od nich.

Sprzęt do rozpoczęcia pracy

Ule to drewniane skrzynki dla pszczół, w których hoduje się owady. Możesz kupić gotowe ule lub zrobić je samemu.

  • Odzież ochronna. Podczas pracy z pszczołami zawsze powinieneś nosić rękawice i welon.
  • Palacz do pszczół, który służy do uspokojenia owadów podczas ich obsługi.
  • Podkarmiaczka, za pomocą której możliwe jest karmienie pszczół syropem cukrowym, gdy przygotowują się one do przejścia w stan hibernacji.
  • Szczotka, która służy do usuwania pszczół z ciała, gdy nie ma się na sobie odzieży ochronnej.
  • Przewodnik po pszczelarstwie – Zawiera ogólne informacje na temat pszczelarstwa i sposobu zakładania pasieki.
  • Narzędzia do uli, dzięki którym możliwa jest ich sprawna konserwacja.
  • podstawka na ule – służy do podtrzymywania uli zaraz po ustawieniu ich na ziemi.

Odpowiednia lokalizacja dla uli

Przy zakładaniu pasieki należy pamiętać o kilku rzeczach. Należy trzymać pszczoły blisko swoich upraw kwiatowych, aby mogły je zapylać. Nie powinieneś umieszczać uli w pobliżu domów oraz głównych dróg, ponieważ ludzie mogą zostać użądleni. Pszczoły należy trzymać z dala od pestycydów i innych środków chemicznych, które są stosowane w ogrodzie. Generalnie owady te lubią ciepłe, słoneczne miejsca, ale istnieją pewne wyjątki od tej reguły np. pszczoły miodne preferują chłodniejsze miejsca niż zdecydowana ich większość.

Jak dbać o pszczele ule?

Jeśli planujesz hodować pszczoły, będziesz musiał regularnie doglądać swoje ule pod kątem oznak choroby lub podczas wymiany skrzynek na nowe. Przynajmniej raz w roku należy zbierać wyprodukowany miód od pszczół. Można to zrobić wyjmując skrzynki z ula i umieszczając je w odsklepiaczu lub odcinając górną część skrzynki ula i zanurzając słoik w znajdującym się pod nim plastrze. Hodowla pszczół jest satysfakcjonująca, ale nie jest też pozbawiona wysiłku. Pszczoły żyją zaledwie kilka tygodni, podczas których pracują bez wytchnienia, aby wyprodukować miód, a w związku z tym co roku trzeba je wymieniać na nowe.

Podsumowanie

Istnieje wiele korzyści wynikających z hodowania pszczół we własnym ogrodzie. Nie tylko mowa tutaj o produkcji miodu, ale także o pomocy w zapylaniu kwiatów. W przyrodzie można spotkać różnorodne gatunki pszczół, więc jest bardzo prawdopodobne, że znajdzie się taki rodzaj, który będzie się dobrze rozwijał w Twoim ogrodzie. Hodowla pszczół nie jest łatwym zajęciem, ale niesie ze sobą ogrom satysfakcji. Musisz poznać wszystkie rodzaje pszczół, dowiedzieć się, jak prawidłowo zakładać ule i przede wszystkim jak się nimi opiekować. Dzięki tej wiedzy możesz w końcu zacząć hodować swoje, upragnione pszczoły!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły