Odparzenia pieluszkowe są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się noworodki, a tym samym ich rodzice. Dziecięca skóra jest niezwykle delikatna, a ze względu na nieustanną wilgoć i ciepło pod pieluszką, bardzo łatwo może się na niej pojawić stan zapalny. Jak zminimalizować ryzyko powstawania tego rodzaju odparzeń i jak powinno się je pielęgnować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Przyczyny odparzeń pieluszkowych
Badania wykazują, że pieluszkowe odparzenie dotyczy nawet połowy dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych dermatologicznych przypadłości wieku dziecięcego. Odparzenia pieluszkowe powstają w wyniku szeregu różnorodnych przyczyn. Do najczęstszych należą:
- wilgoć – wpływa negatywnie na funkcję skóry jako bariery ochronnej, przez co drażniące substancję i wywołujące podrażnienia mikroorganizmy mogą przenikać do głębszych warstw skóry;
- drażniące składniki znajdujące się w kale i moczu – dzieci noszące pieluszki są nieustannie narażone na kontakt z nimi, co znacznie zwiększa ryzyko odparzeń pieluszkowych;
- pocieranie skóry przez materiał pieluszki – powoduje przede wszystkim stany zapalne wywołane mechanicznie;
- niedostateczna higiena – jeśli zmieniasz pieluszkę dziecka zbyt rzadko, niechcący narażasz je na wystąpienie objawów pieluszkowego odparzenia skóry;
Jak się objawia pieluszkowe odparzenie skóry?
Początkowo możesz dostrzec na dziecięcej skórze niewielkie zaczerwienienie połączone z łuszczeniem się naskórka. Zlekceważone może się rozszerzyć, doprowadzić do obrzęku oraz pojawieniu się krostek czy pęcherzyków.
Profilaktyka – w jaki sposób zapobiegać odparzeniom?
Oto kilka podstawowych zasad pomocnych w profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry:
Dbaj o prawidłową higienę
U małych dzieci skóra jest naprawdę delikatna, dlatego dbanie o prawidłową higienę Twojego maluszka powinno być Twoim priorytetem. Zmieniaj dziecku pieluchę zawsze, gdy jest zabrudzona oraz co godzinę u noworodków (u nieco większych dzieci mogą to być 3-4 godziny). Pamiętaj również o oczyszczaniu skóry za pomocą letniej wody, płynów do mycia oraz chusteczek nawilżanych.
Wybieraj dobrze dopasowane pieluszki
Niezwykle istotne jest to, aby dobrze chłonęły wilgoć oraz aby Twój maluszek nie był uczulony na któryś ich składnik. Warto wypróbować różne rodzaje pieluszek, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią dla Twojego dziecka.
Nie zapominaj o stosowaniu kremu ochronnego
Krem ochronny dla niemowląt odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu odparzeniom. Powinien być stosowany przy każdej zmianie pieluszki – dzięki temu będzie mógł utworzyć barierę ochronną między delikatną skórą dziecka a szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry
Leczenie odparzeń pieluszkowych jest zależne od ich przyczyny. W większości przypadków wystarczy dokładne zadbanie o odpowiednią pielęgnację oraz pozostawianie dziecko co jakiś czas bez pieluszki, aby jego skóra mogła oddychać. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po 3-4 dniach lub jeszcze się nasilą, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Może się okazać, że taka reakcja skóry została spowodowana zakażeniem grzybicznym lub bakteryjnym, a to będzie wymagało wdrożenia leczenia farmakologicznego.
Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstym problemem, ale to nie znaczy, że nie można go uniknąć! Warto jednak pamiętać o zasadach odpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka.
Źródła:
Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D., Pieluszkowe zapalenie skóry, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory.
Atherton et al., Irritant Diaper Dermatitis: Best Practice Management, SelfCare 2015, 6(S1), s. 1-11.
Portal SuperDziadkowie.pl to miejsce każdego seniora w internecie. Tutaj znajdziesz rzeczowe informacje z dziedzin zdrowia, finansów, kultury i wielu innych!
0 komentarzy