Jeżeli jesteś babcią lub dziadkiem i chcesz zadbać o zdrowie swoich wnuków, zapisz się na warsztaty gdzie razem z lekarzami, dietetykami, psychologami i specjalistami zdrowia publicznego opowiemy o tym, jak rozpieszczać by było i miło i zdrowo.

DATY WARSZTATÓW
  • Kraków - Poniedziałek, 29.01.2018
Formularz Zgłoszeniowy

Imię i nazwisko:

Adres e-mail:

Telefon kontaktowy:

Miejsce warsztatów:

 

Informacje podstawowe dotyczące przetwarzania danych osobowych
Administrator danych Fundacja Medicover, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa
Cele przetwarzania Udział w projekcie ‘Superdziadkowie’, marketing bezpośredni oraz promocja usług własnych i działalności administratora danych (w tym profilowanie), obsługa reklamacji, archiwizacja i statystyka.
Podstawy prawne przetwarzania Twoja zgoda/ uzasadniony interes administratora danych / przepisy prawa
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane osobowe dla administratora danych, podmioty uprawnione przepisami prawa, podmioty i osoby fizyczne upoważnione przez Ciebie.
Źródła danych i uzyskiwane dane Osoba fizyczna, której dane dotyczą.
Prawa związane z przetwarzaniem danych
  • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych w celach marketingowych,
  • prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo dostępu do danych,
  • inne prawa, o których mowa w szczegółowej informacji o przetwarzaniu danych.
Szczegółowe informacje dot. przetwarzania znajdują się tutaj: Klauzula Informacyjna

SuperDziadkowie.pl: wspólne działanie Gminy Miejskiej Kraków i Fundacji Medicover – budujemy pokoleniowy most do zdrowia!

W Krakowie, w Urzędzie Miasta, w poniedziałek 29 stycznia 2018 roku, odbędą się nowatorskie „Warsztaty Edukacyjne dla Super Dziadków” ze zdrowego stylu życia i pułapek współczesności, aby zgodnie ze swoimi intencjami mogli oni dbać o zdrowie wnuków i nadal ich rozpieszczać, z tą małą różnicą, że odtąd - świadomie. Bezpłatne warsztaty poprowadzą specjaliści Programu PoZdro! - praktycy z zakresu zdrowia publicznego, dietetyk, lekarz i psycholog, w ramach kampanii Superdziadkowie.pl, przygotowanej przez Fundację Medicover. Całość wydarzenia zostanie zorganizowana przez Fundację pro bono na rzecz mieszkańców, na zaproszenie Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Obowiązują zapisy.

Dlaczego dziadkowie?
Za żywienie dzieci i młodzieży najczęściej uważa się, że odpowiedzialni są rodzice, a szczególnie mama, chociaż trzeba oddać ojcom, że i oni coraz częściej zaglądają do kuchni, nie tylko aby coś podjeść i skubnąć, ale by gotować zdrowo i smakowicie. Ważnymi ogniwami w kontekście diety dzieci są także szkoła i dziadkowie. O ile szkołami coraz chętniej zajmują się samorządy, wprowadzając edukację żywieniową skierowaną do dzieci i do pracowników oświaty, o tyle Fundacja Medicover postanowiła stworzyć warsztaty skierowane właśnie do dziadków. Super Dziadkowie, to tacy dziadkowie, którzy wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie do budowania zdrowego otoczenia dla siebie i swoich bliskich. Tę wiedzę, najczęściej już mają – z własnego dzieciństwa, jednak nie zawsze ją stosują. A jaka to wiedza? To właśnie będzie przedmiotem Warsztatów.

W ramach naszej wieloletniej działalności z zakresu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca typu 2, nadwaga i otyłość, zauważyliśmy, że bardzo ważnym ogniwem w pracy z rodziną są dziadkowie. Często stanowią trzon, są cichymi bohaterami swoich bliskich, bo pomagają przy wychowywaniu dzieci wspierając np. w prowadzeniu domu i przygotowywaniu posiłków. Jak popatrzymy na świat oczami dziadków, często się okazuje, że znają dobrze zdrowe nawyki żywieniowe i mają wielką wiedzę na temat żywności i produktów, jednak mity, które pokutują w naszej kulturze niestety powodują, że ich nie stosują – mówi Kamila Szarejko, Kierownik Programu PoZdro! w Polsce, prowadzonego przez Fundację Medicover - Pierwszy z brzegu przykład: 4-5 posiłków i przerwy między nimi, podstawa zasad prawidłowego żywienia. Gdy pytamy dziadków na wykładzie, gdzie jadali? Zawsze odpowiadają jednogłośnie, że w zasadzie tylko w domu. Poza domem, tylko drugie śniadanie otrzymane od opiekuna. Jak się pytamy ile trwała droga do szkoły okazuje się, że 30 minut w jedną stronę - to najczęściej padająca odpowiedź, a zdarzają się i tacy co szli godzinę lub dłużej. Po szkole nie było siedzenia przed telewizorem, tylko pomaganie w domu, przy pracach wymagających dłuższego zaangażowania fizycznego, dlatego kaloryczność potraw musiała być inna. Prania nie wrzucało się do automatycznej pralki, tylko trwało ono 2-3 dni raz na dwa - trzy tygodnie i było pracą fizyczną. Słodycze przygotowywane były raz w tygodniu i serwowane w niedzielę w postaci domowego ciasta, domowych drożdżówek, jako deser do obiadu. Dzisiaj, z deklaracji rodziców wiemy, że wygodne, lecz niekoniecznie służące naszemu zdrowiu zachowania, są codziennością. Wiemy również, że nadmiar cukru uzależnia i może powodować kłopoty ze snem, ospałość lub wręcz przeciwnie, nadpobudliwość. Takich przykładów jest dużo więcej i prezentujemy je na spotkaniach PoZdro!. W dziadkach i ich wiedzy widzimy super moc i dlatego warsztaty nazwaliśmy „SuperDziadkowie”.

W ramach realizowanego przez Fundację Medicover Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, prowadzone są od czterech lat Warsztaty Edukacyjne dla całych rodzin z zakresu:

  • profilaktyki zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem wpływu otyłości na nasz organizm i konsekwencji nie podjęcia działania w kierunku zmiany stylu życia,
  • ogólnych zasad oraz praktycznych porad żywieniowych,
  • psychologicznych aspektów funkcji żywności i podejścia do zmiany nawyków żywieniowych począwszy od motywacji po wspieranie i działanie wspólne wszystkich członków rodziny,
  • budowania świadomych konsumentów, znających i rozumiejących zasady tworzące reklamy, oraz składy produktów i podstawy technik wpływania na podświadomość.

Do tej pory w warsztatach PoZdro! uczestniczyło już ponad 3000 osób i ta liczba stale rośnie. Celem warsztatów jest uświadomienie słuchaczom, jak nasze codzienne decyzje o diecie i aktywności fizycznej wpływają na samopoczucie i stan zdrowia każdego z nas, a w rodzinie także na najmłodszych. Choroby cywilizacyjne to w 50% efekt złej diety i braku ruchu. Profilaktyka to nie tylko wczesne wykrywanie chorób, ale przede wszystkim zapobieganie im. Jak to zrobić aby zminimalizować ryzyko zachorowania na np. cukrzycę typu 2? Tego i wielu innych ciekawych informacji słuchacze dowiedzą się po dniu spędzonym ze specjalistami PoZdro!. Chcielibyśmy aby dziadkowie poczuli większą pewność siebie w kontakcie z młodym pokoleniem, budując jego zainteresowanie tematyką, którą jak się okazuje świetnie znają, by chcieli być częścią zmiany w rodzinie.

Warsztaty SuperDziadkowie, prowadzone przez specjalistów Fundacji Medicover, są dopasowane do słuchaczy w taki sposób, aby przekazywana wiedza i zajęcia praktyczne pozwalały na lepsze zadbanie o zdrowie swoje, jak i o zdrowie wnuków. Budujemy pokoleniowy most pomiędzy tym co było, a tym co jest, dzięki czemu tworzymy zdrowszą rzeczywistość.

ZAPISY: do piątku 26 stycznia br. poprzez formularz www.superdziadkowie.pl/warsztaty lub pod numerem telefonu do Sekretariatu Biura ds. Ochrony Zdrowia UMK: 012 616 94 96. Liczba miejsc jest ograniczona.

Gmina Miejska Kraków (Biuro ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa) jako pierwszy samorząd zgłosiło się do Fundacji Medicover z pytaniem, czy można prowadzoną do tej pory kampanię w Gdyni, Wrocławiu, Lublinie i Warszawie, przeprowadzić także na terenie miasta Krakowa.

Widząc kampanię i stronę superdziadkowie.pl, pomyśleliśmy, że taka inicjatywa przydałaby się również w Krakowie dla naszych dziadków. Jako pracownicy Biura ds. Ochrony Zdrowia uważamy, że profilaktyka jako utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, może zapobiec wielu chorobom. Co ważne, występowanie nadwagi i otyłości w okresie dzieciństwa związane jest z wyraźnie większym ryzykiem występowania otyłości wieku dorosłego, dlatego świadomi obywatele, przekazujący sobie zasady zdrowego trybu życia z pokolenia na pokolenie, mają szansę na ograniczenie chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy oraz innych – mówi Jadwiga Starnawska-Kasprzyk, Kierownik Referatu Zdrowia w Biurze ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Aby się zapisać na Warsztaty należy zadzwonić do Sekretariatu Biura ds. Ochrony Zdrowia pod nr telefonu 012 616 94 96, liczba miejsc jest ograniczona. Jeżeli wydarzenie będzie się cieszyło zainteresowaniem, możliwe będzie powtórzenie, jednak na ten moment przewidujemy tylko jeden dzień.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tak aktywnej postawy samorządu, który sam wychodzi z inicjatywą. Właśnie po to powstała Fundacja Medicover, aby tworzyć prozdrowotne programy i projekty, z których następnie inni będą chcieli korzystać. Mamy doświadczenie we współpracy z samorządami i wiem, że to dobre partnerstwo do budowania zdrowego pokolenia. Warsztaty w Krakowie przeprowadzimy pro bono, ponieważ wierzymy w siłę profilaktyki, edukacji. Jednocześnie dzięki ciągłej ewaluacji i badaniu skuteczności naszych działań, wiemy, że robimy to w sposób dopasowany do odbiorców i że dzięki temu beneficjenci są bardziej świadomi i zainspirowani do działania – mówi Prezes Fundacji Medicover, Marcin Radziwiłł – i dodaje - Cieszę się, że mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z Warsztatów Super Dziadkowie. W teorii „Pigułka zdrowia jest w naszych rękach” i jest na pozór bardzo prosta: to zbilansowana dieta, trochę ruchu, odpowiednia ilość snu i od siebie dodałbym, że dużo śmiechu. Sam wiem, że najtrudniej jest zacząć, że łatwo zginąć w gąszczu mylących przekazów. Dlatego zachęcam do spotkania się ze specjalistami, którzy są pasjonatami swoich dziedzin i którym będzie można bezpośrednio zadać pytanie.

Według danych Fundacji Medicover, w Polsce na nadwagę lub otyłość, cierpi prawie co czwarte dziecko. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Wszechobecny przekaz reklamowy produktów spożywczych, w tym słodkich napojów i przekąsek, potrafi wprowadzać w błąd i oddziaływać na nasze decyzje zakupowe, co może przyczyniać się do pogłębiania problemu. Z badań przeprowadzonych w ramach Programu „PoZdro!”, wśród 21 000 uczniów w wieku 13 lat wynika, że co drugie dziecko ma słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną i miałoby zadyszkę wchodząc na 4-te piętro. Należy pamiętać, że otyłość, zgodnie z WHO jest chorobą i może powodować poważne konsekwencje w postaci kolejnych chorób jak cukrzyca typ 2, która z kolei może skończyć się amputacją stopy cukrzycowej. Świadomość, że można przeciwdziałać temu zjawisku, aby cieszyć się pełnią życia, Fundacja Medicover przyjmuje jako jeden z priorytetów swojej działalności.

Więcej informacji o Programie PoZdro! na stronie internetowej i Facebooku: http://po-zdro.pl/ i www.facebook.com/ProgramPoZdro

O Programie PoZdro!

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia mówi o dwóch chorobach niezakaźnych noszących cechy epidemii naszych czasów: cukrzycy typu 2 oraz otyłości. W odpowiedzi na alarmujące tendencje, Fundacja Medicover od 2014 roku prowadzi kompleksowy system działań, który wspiera samorządową i szkolną politykę zdrowotną w zakresie przeciwdziałania cukrzycy typu 2 i innym chorobom cywilizacyjnym u młodzieży oraz rozpowszechniania zdrowego stylu życia. Program PoZdro! stworzony został by powstrzymać w Polsce epidemię cukrzycy typu 2. Choroby, która gdy się rozwija nie boli, a bolą dopiero konsekwencje w postaci niewydolności nerek, chorób serca lub nawet amputacji stopy cukrzycowej. W 90% przypadków można jej zapobiec poprzez odpowiednią dietę i ruch. PoZdro! podpowiada jak wprowadzić zdrowe nawyki w codziennym życiu wśród młodzieży i w ich rodzinach, by zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania. Uświadamia o zagrożeniu, bada zjawiska nadwagi i otyłości wśród młodzieży w Polsce i im zapobiega, dążąc do poprawy stanu zdrowia dzieci i polskiego społeczeństwa.

PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w Polsce, w ciągu pięciu lat, 30 000 uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Dzięki Lekcjom Multimedialnym PoZdro! – z prozdrowotnym przekazem – projekt dotarł już do kolejnych 40 000 młodych ludzi. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Dodatkowo, dla wszystkich zainteresowanych dostępny jest obszerny, bezpłatny Poradnik PoZdro! on-line – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu: www.po-zdro.pl/poradnik/Od 2016 roku Program PoZdro! rozwija analogiczne działania w Rumunii, pod lokalną nazwą InCerc!

Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli
i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation.
Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej. Program cechuje solidne opracowanie i wsparcie merytoryczne. Rada Naukowa Programu PoZdro! złożona jest z wybitnych ekspertów i autorytetów medycznych, a tworzą ją: Dr n. med. Piotr Soszyński, Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, Dr hab. n. med. Prof. nadzw. Leszek Czupryniak, Dr n. med. Tomasz Anyszek, Dr n. med. Michał Brzeziński, Prof. Per-Olof Berggren. Radę Konsultacyjną PoZdro! tworzą: Dr n. med. Monika Lech, Dr n. med. Jacek Walewski oraz Dr n. o zdrowiu Marek Jankowski. Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Programem Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! pełnią: Minister Edukacji Narodowej, Minister Zdrowia.

O Fundacji Medicover

Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny, działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera też m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz Ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są liczne projekty, takie, jak m.in.: Medicover Runners, czy, już od pięciu lat, coroczny Rajd Rowerowy „Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2”. Od 2016 roku Fundacja Medicover odpowiada również za organizację Queen Silvia Nursing Award (Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii) – w ramach tego konkursu studenci pielęgniarstwa opracowują i przedstawiają pomysły na usprawnienie opieki nad osobami starszymi.